Na wystawę składa się kilkadziesiąt wielkoformatowych, archiwalnych fotografii, wykonanych m.in. przez Kazimierza Gregera, poznańskiego fotografa okresu Powstania Wielkopolskiego.
Fotografie znajdują się na planszach rozmieszczonych w arkadach fosy i opowiadają m.in. o zdobyciu przez powstańców położonego niedaleko Fortu VII lotniska Ławica, o zajęciu 6 stycznia 1919 roku, bez jednego wystrzału, pełnego materiałów wybuchowych i przygotowanego do wysadzenia, Fortu VII.
10 października 1939 roku Niemcy zamienili Fort VII na obóz koncentracyjny, który między sobą nazywali „Lager der Blutrache” – obozem krwawej zemsty. Powstańcy wielkopolscy byli w nim jednymi z pierwszych więźniów. Uzupełnieniem wystawy są informacje o powstańców wielkopolskich uwięzionych w obozie w Forcie VII.
Wystawa pozwoliła uruchomić nową trasę zwiedzania prowadzącą m.in. przez fosę Fortu.
Wystawa powstała w ramach zadania: „PAMIĘCI WSZYSTKICH TYCH, KTÓRYCH NAZWISKA ZATARŁ JUŻ CZAS, ZOSTANIE PAMIĘĆ ICH OFIARY”. Przygotowanie i budowa zespołu wystaw dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.