Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Wystawa czasowa: Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie

Muzeum Martyrologii
Wielkopolan - Fort VII
Wystawa czasowa: Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie
Wystawa czasowa: Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie

Wystawa czasowa: Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie

Nikt nie miał pamiętać o tym co wydarzyło się w KL Gusen. Największą zbrodnię Niemców na terytorium Austrii po wojnie próbowano zatrzeć. W Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII otwarto wystawę „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”.

To bardzo ważna wystawa. Po pierwsze to był obóz, który Niemcy nazywali „obozem zagłady dla polskiej inteligencji”. Polaków zginęło najwięcej. Wśród nich byli Wielkopolanie, więźniowie Fortu VII. Ale w Gusen katowano i mordowano ludzi z 27 krajów.

Po drugie – w miejscu, gdzie Niemcy ze szczególnym okrucieństwem zadawali śmierć, po wojnie powstało osiedle mieszkaniowe. Do dziś granitowe misy, które były umywalniami dla więźniów są wykorzystywane na kwietniki. Od kilku lat, w dużej mierze dzięki byłym więźniom, odbudowuje się pamięć o tym co wydarzyło się w obozie koncentracyjnym w Gusen – podobozie utworzonym w ramach KL Mauthausen.

Ta poruszająca wystawa, przedstawia tragiczną historię Gusen i dramat wieloletniego zapomnienia o niemieckiej zbrodni i mocno też wpisuje się w obecną dyskusję o obozach koncentracyjnych, ich ofiarach i historycznej prawdzie .

Wystawa „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie” była już prezentowana m.in. w Parlamencie Europejskim, na Uniwersytecie Wiedeńskim i w Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wystawę przygotowało Muzeum Historii Polski. Jego dyrektor, Robert Kostro otworzył wystawę w Forcie VII. Wśród gości była m.in. Ewa Kowalska, dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie i Elżbieta Rybarska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych oraz byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych.

Wystawę można oglądać w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII do 30 kwietnia.

Proponowane

12.06
2024
Wystawa została otwarta w przypadającą 12 czerwca 2024, osiemdziesiątą  rocznicę wykonania wyroku śmierci na Józefie Vog...
23.04
2024
Na wystawę składa się kilkadziesiąt wielkoformatowych, archiwalnych fotografii, wykonanych m.in. przez Kazimierza Greger...
24.02
2024
Wystawa przygotowana i udostępniona w 80. rocznicę śmierci Floriana Marciniaka, pierwszego komendanta Szarych Szeregów.

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE