Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Plenerowy park sprzętu wojskowego

Muzeum
Uzbrojenia
Plenerowy park sprzętu wojskowego
Plenerowy park sprzętu wojskowego

Plenerowy park sprzętu wojskowego

Gromadzi kilkadziesiąt eksponatów pojazdów wojskowych i systemów uzbrojenia: pojazdów pancernych, samochodów specjalnego przeznaczenia, samolotów i śmigłowców oraz artylerii.

Do najciekawszych eksponatów należą czołgi: T-34, składający się z kadłuba wyprodukowanego w 1941 roku oraz sześciograniastej wieży typowej dla pojazdów z 1943 roku; IS-2 – czołg ciężki z pierwszej serii produkcyjnej; T-34-85 wyprodukowany w okresie wojny, przywrócony do sprawności w 2020 roku; oraz działo samobieżne ISU-122. Wśród pozostałych pojazdów pancernych na szczególną uwagę zasługuje Zautomatyzowany wóz dowodzenia ZWD-1 (na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego MTLB), pojazd sprawny technicznie.

Wśród samochodów specjalnego przeznaczenia wyróżnia się jedyna w Polsce wyrzutnia rakietowa BM-13N „Katiusza”, zamontowana na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker US-6 z 1944 roku. Pojazd jest sprawny technicznie i gotowy do jazdy.
Do kolejnych unikatów należą: samochód ZiS-12 z reflektorem przeciwlotniczym Z-15-4B oraz zestaw pierwszej używanej po wojnie w Polsce ostrzegawczej stacji radiolokacyjnej P-3A na podwoziu ciężarówki ZiS-151.
W kolekcji znajdują się również tak kultowe pojazdy jak Willys MB, Dodge WC 52 oraz UAZ 469B.

Na lotniczej części ekspozycji można zobaczyć: bombowce Ił-28 i Su-20, myśliwce MiG-15, MiG-21 i Lim-5, polski samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra, samolot wielozadaniowy An-2 oraz wielozadaniowe śmigłowce SM-1 i SM-2.

Sprzęt artyleryjski to armaty przeciwlotnicze, pułkowe, przeciwpancerne, haubice i moździerze różnych kalibrów.

Eksponaty z kolekcji Muzeum Uzbrojenia często biorą udział w różnego rodzaju pokazach dynamicznych na terenie placówki oraz przedsięwzięciach zewnętrznych: inscenizacjach historycznych, filmach, wystawach plenerowych, targach i innych.

Proponowane

17.10
2024
„Wierni przysiędze – EPILOG”, to wystawa nawiązująca do tematu ekspozycji stałej w Muzeum Armii „Poznań” na Cytadeli. St...
2024
6.06-31.08
6 czerwca 1944 roku rozpoczęła się Operacja Overlord, czyli aliancka, udana inwazja na okupowaną przez Niemców Francję. ...
2023 | 2024
„Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” to syntetyczna prezentacja broni palnej używanej ...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE