W opowiedzianej na nowo historii przyjazdu twórcy Legionów Polskich we Włoszech do Poznania zobaczymy Grupę Rekonstrukcji Historycznej prowadzoną przez regionalistę Tomasza Klauzę, twórcę Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach oraz Grupę Apolinarski – utworzoną w Bukówcu Górnym koło Włoszakowic z inicjatywy Pawła Apolinarskiego grupę kaskaderów konnych wykonujących pokazy ułańskie, pokazy woltyżerki kozackiej oraz western.
Inscenizację, opartą na prawdziwej historii wjazdu generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznani 213 lat temu przygotowuje grupa poznańskich artystów posiadających bogate doświadczenie teatralne, muzyczne i plastyczne, szczególnie przy tworzeniu spektakli i widowisk plenerowych. Reżyserem inscenizacji jest Janusz Stolarski, aktor i reżyser, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, znany w mieście między innymi z przyjętych entuzjastycznie przedstawień opowiadających historię Poznańskiego Czerwca 1956 roku: „Stukot/Czerwiec’56|” i „Trzy tramwajarki”. Janusz Stolarski na stałe pracuje z grupami zagrożonymi wykluczeniem, w ramach projektu Teatr Powszechny CK Zamek prowadzi Teatr Pod Fontanną.
Oprawę muzyczną przygotował Jacek Hałas, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (akordeon, lira korbowa, flety pasterskie, drumla, fortepian), śpiewak, tancerz, aktor, twórca muzyki dla teatru i filmu, założyciel Domu Tańca w Poznaniu i Szczecinie. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Na instrumentach perkusyjnych będzie mu towarzyszył bardzo zdolny muzyk młodego pokolenia – Jakub Szwarc.
Nad scenografią i obiektami plastycznymi do inscenizacji pracuje Ewa Tetlak, scenariusz stworzyli wspólnie Janusz Stolarski i Przemysław Terlecki, który dodatkowo wcieli się w rolę narratora.
Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.