Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Muzeum Armii „Poznań”

Muzeum

Armii „Poznań”

Muzeum Armii „Poznań”

Muzeum Armii „Poznań”

Muzeum znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie zaś tworzącym Estakadę Zachodnią Fortu Winiary – jednego z dzieł poligonalnej Twierdzy Poznań, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku .

Estakada Zachodnia służyła do komunikacji pomiędzy Fortem Winiary a zbudowanym na końcu Małej Śluzy Fortem św. Wojciecha (Hakego). Aż do grudnia 1918 roku wszystkie obiekty Cytadeli obsadzały jednostki pruskie (niemieckie). Po odzyskaniu niepodległości na terenie Cytadeli stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. W 1939 roku większość z nich weszła w skład dowodzonej przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę Armii „Poznań”.

W wyniku klęski wrześniowej Cytadelę ponownie obsadziły oddziały niemieckie (Wehrmacht). Mimo zniszczeń spowodowanych zaciekłymi walkami o twierdzę w lutym 1945 roku, ciąg kazamatowy Estakady Zachodniej ocalał. Po wojnie użytkowany był przez Zarząd Zieleni Miejskiej, spełniając funkcje administracyjno-gospodarcze.
W 1974 roku z inicjatywy środowisk kombatanckich na murze przeciwskarpy odsłonięto pierwszą z czternastu tablic upamiętniających poszczególne jednostki i formacje Armii „Poznań”. W latach 1979-1982 w estakadzie przeprowadzono prace remontowo-budowlane dla potrzeb wystawienniczych. 31 sierpnia 1982 roku we wnętrzu korytarza kazamatowego otwarto ekspozycję stałą Muzeum Armii „Poznań”, obecnie – oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią Wojska Polskiego okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek wielkopolskich. W swoich zbiorach posiada materiały ikonograficzne, dokumenty, sztandary, broń, umundurowanie oraz wiele innych pamiątek historycznych. Na wyróżnienie zasługuje bogata kolekcja zdjęć, ukazujących życie codzienne i służbę w wielkopolskich garnizonach. Duże znaczenie źródłowe ma wielkoformatowy plan Poznania z 1932 roku, opracowany w Komendzie Miasta z zaznaczonymi obiektami i gruntami wojskowymi.

Rozwiń

Zajrzyj do Muzeum

Muzeum Armii Poznań znajduje się na poznańskiej Cytadeli

Wystawy

Stałe
Ekspozycja stała muzeum pt. Wierni przysiędze przedstawia szlak bojowy Armii „Poznań”, którego zwieńczeniem była bitwa ...
No data was found

Aktualności

23.01
2025
Aktualności, Komunikaty
23 stycznia Muzeum Armii "Poznań" będzie czynne od 12:00
Szanowni Państwo, 23 stycznia (czwartek) z uwagi na realizowany program feryjny Muzeum Armii "Poznań" będzie czynne od godz. 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.
17.10
2024
Aktualności
Wierni przysiędze EPILOG - nowa wystawa czasowa w Muzeum Uzbrojenia [fotorelacja]
Od 17 października zapraszamy na nową wystawę czasową do Muzeum Uzbrojenia. „Wierni przysiędze – EPILOG”nawiązuje do tematu ekspozycji stałej w Muzeum Armii „Poznań” na C...
05.09
2024
Aktualności, Komunikaty
Muzeum Armii „Poznań” dziś wyjątkowo zamknięte
Informujemy, że nasz oddział - Muzeum Armii „Poznań” na Cytadeli dziś wyjątkowo jest zamknięte dla zwiedzających. Przepraszamy za utrudnienia!
7-8
września
Aktualności
VI Ogólnopolski Rajd Pieszy „Szlakiem Bitwy nad Bzurą 1939 im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby”
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości po raz VI objęło patronatem Ogólnopolski Rajd Pieszy: "Szlakiem Bitwy nad Bzurą 1939 im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby. W tym roku w 85....

Wizyta

Odwiedź Muzeum Armii Poznań

Muzeum Armii w Poznaniu znajduje się na<strong> Al. Armii Poznań w Parku Cytadela - Mała Śluza.</strong> Siedzibą Muzeum jest zabytkowy XY znajdujący się na obszarze XY, w bezpośrednim sąsiedztwie XY.

Czym dojechać?

Muzeum Armii Poznań usytuowane jest w Parku Cytadela w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie “Małą Śluzą”.

Darmowy parking znajduję się w pobliżu parku,
wjazd od ul. Garbary

Wokół całego parku znajdują się również
parkingi płatne.

Wejście do budynku jest wolne od barier architektonicznych. Ekspozycja muzealna znajduje się na jednym poziomie. Osoba niedowidząca wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektu. Muzeum nie posiada wydzielonej strefy parkingowej. Zaparkowanie możliwe jest w strefie okalającej Park Cytadela w Poznaniu.

Zwiedzanie indywidualne:
Bilet normalny10 PLN
Bilet ulgowy6 PLN
Bilet sieciowy normalny50 PLN
Bilet sieciowy ulgowy30 PLN
Bilet wspólny normalny 20 PLN
Bilet wspólny ulgowy12 PLN
Zwiedzanie z przewodnikiem:
Oprowadzanie z przewodnikiem [PL]30 PLN
Lekcja Muzealna 50 PLN
Uwaga! W każdy WTOREK wstęp jest bezpłatny!

listopad-luty
Poniedziałek nieczynne
Wtorek-Niedziela10:00-16:00
Wtorki – wstęp bezpłatny
marzec-październik
Poniedziałeknieczynne
Wtorek-Sobota10:00-17:00
Niedziela10:00-16:00

Dostępność

w Oddziałach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Muzeum Armii „Poznań”

Adres korespondencyjny

Al. Armii Poznań, Park Cytadela - Mała Śluza 61- 663 Poznań

Kierownik - kustosz
Jarosław Bączyk
Telefon / fax
+48 663 866 414

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE