Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Tarcza ochronna od 155 mm haubicy wzór 1917 produkcji francuskiej

Muzeum

Armii „Poznań”

Tarcza ochronna od 155 mm haubicy wzór 1917 produkcji francuskiej

Tarcza ochronna od 155 mm haubicy wzór 1917 produkcji francuskiej

Odsłuchaj

Przeczytaj

Haubica to ciężkie działo przeznaczone do strzelania stromotorowego. Oznacza to, że wystrzelony z niej pocisk leci najpierw wysoko w górę, a potem zwykle przelatuje nad jakąś przeszkodą i spada z góry na nieprzyjaciela. W ten sposób można skutecznie ostrzeliwać niewidocznego wroga, kryjącego się za budynkami czy za lasem.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na tor lotu pocisku haubica musi być bliżej wroga, a co za tym idzie, obsługa działa jest bardziej narażona na ostrzał. Aby zmniejszyć to zagrożenie, na haubicach montowano osłony w postaci dużych arkuszy stali, za którymi chronili się strzelający. Taki arkusz ma w centrum wycięty duży owalny otwór na lufę haubicy i oporopowrotnik. Po obu stronach otworu i poniżej niego znajdują się dziurki, w których tkwiły śruby mocujące osłonę do działa. Obok otworu na lufę w blasze wycięto drugi otwór – mały i prostokątny – przeznaczony dla celownika. Gdy nie prowadzono ognia, to małe okienko można było zamknąć, aby lepiej chronić się przed nieprzyjacielem.

W dolnej części osłona jest nieco odgięta na zewnątrz, w stronę wroga, dostosowana do kształtu wystających kół. Osłona ma ciemny, trudny do jednoznacznego nazwania kolor. Barwa oscyluje pomiędzy szarością i brązem.

Haubice wzór 1917 były na uzbrojeniu pułków artylerii ciężkiej Wojska Polskiego.

Dane o obiekcie

Język: polski
Czas trwania nagrania: 1:49
Lokalizacja: Muzeum Armii "Poznań"
Rok powstania: wzór 1917
Wymiary: szerokość – 50 cm, wysokość – 59 cm, głębokość – 31 cm
Materiał: stal

Galeria

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE