Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Znamy laureatów III edycji Nagrody STUKOT’56!

Sprawdź

co u nas słychać

Znamy laureatów III ...

Znamy laureatów III edycji Nagrody STUKOT’56!

Znamy laureatów III edycji Nagrody STUKOT’56!

Aktualności

Znamy laureatów trzeciej edycji Nagrody Stukot’56 – odgłosy Czerwca. „Siewcy Lednicy”  w kategorii „O Boga”, Premier Hanna Suchocka w kategorii „Za wolność” i  Stowarzyszenie Zupa Na Głównym w kategorii „Prawo i chleb” to tegoroczni zwycięzcy.

W dniu 25.06 odbyła się III Gala STUKOT’56, podczas której zostały wręczone nagrody, statuetki w kształcie okuloka – robotniczego drewniaka.  Stukot’56 to symboliczna inicjatywa, która  ma na celu upamiętnić bohaterów poznańskiego Czerwca i wyróżnić osoby, które w dzisiejszych czasach kontynuują ich dzieło, propagując wartości wolności, godności i praw człowieka. Patronat Honorowy nad konkursem sprawują żyjący wśród nas  Bohaterowie Czerwca 1956.

Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości podkreślił, że Nagroda STUKOT’56 jest wyjątkowa, ponieważ świadczy o sile rażenia historii. „Dzisiaj, po 1956 roku możemy nagrodzić bohaterów dla których tamte ideały są nadal ważne” – podkreślił Terlecki. Iwona Kasprzak w imieniu pracowników i Zarządu Grupy MTP przypomniała o tym, że znajdujemy się na Poznańskich Targach na które dotarli robotnicy w Czerwcu 1956 roku. „To dzięki Targom i obecności dziennikarzy świat dowiedział się o buncie robotników w Poznaniu. Nagroda STUKOT’56 ma za zadanie nie tylko uczcić pamięć bohaterów tamtych dni, ale także kontynuować ich dzieło, propagując wartości, za które walczyli” – dodaje Kasprzak.

Wśród laureatów z minionych lat są m.in. Fundacja Redemptoris Missio, Orszak Trzech Króli, ś.p. mjr Zenon Wechmann, Jacek Polewski i Hospicjum Palium. Wyboru laureatów dokonuje w głosowaniu Kapitała Nagrody spośród przesłanych zgłoszeń oraz zgłoszonych własnych kandydatów.

Tegorocznymi laureatami zostali:

– w kategorii O BOGA: Siewcy Lednicy

– w kategorii ZA WOLNOŚĆ: Hanna Suchocka

– w kategorii PRAWO I CHLEB: Zupa na Głównym

Nagrodzeni w Kategorii „O Boga” – Zespół Siewcy Lednicy: podkreślili, że nie tworzą dla nagród, ale by zarażać entuzjazmem wiary, jak podkreślał ś.p. Jan Góra. „Mój Tato był uczestnikiem Poznańskiego Czerwca, w tym roku od nas odszedł, ale wiem, że byłby bardzo szczęśliwy z tej nagrody. W moim domu zawsze mówiono o tym wydarzeniu i o wartościach, które mu przyświecały, dlatego ta nagroda ma też dla mnie wymiar osobisty i bardzo się z niej cieszymy” – mówił Piotr Ziemowski.

Nagrodzona w kategorii „Za Wolność” – premier Hanna Suchocka: „Jestem z ziemi Wielkopolskiej. Mnie Czerwiec 56’ kształtował i stał się częścią tożsamości”. Podziękowała Kombatantom za odwagę, bez której nie byłoby Wolności, o którą upomnieli się Poznaniacy w Czerwcu 1956 r.

Nagrodzeni w kategorii „Prawo i Chleb” – Zupa na Głównym – Zuzanna Pietkiewicz w imieniu wolontariuszy oraz organizatorów podkreśliła, że hasło „Żądamy Chleba” jest im bardzo bliskie. „Na co dzień pomagamy osobom w kryzysie bezdomności. Chcielibyśmy, by w Poznaniu powstało miejsce, w którym każdy potrzebujący otrzyma pomoc”. Przypomniała, że od pięciu lat zbierają środki przy okazji obchodów Czerwca 56’ na posiłki dla najbardziej potrzebujących w ramach Akcji „Żądamy Chleba”.

Więcej o laureatach:

Zwycięzcy w kategorii O BOGA: Siewcy Lednicy

Zespół Siewcy Lednicy powstał w 2000 roku z inicjatywy o. Jana Góry, dominikanina, na potrzeby Spotkań Lednickich. Ich celem było stworzenie muzyki, przy której młodzież modląca się na Polach Lednickich mogła chwalić Boga z entuzjazmem i radością. Siewcy Lednicy mają na swoim koncie występy przed św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI oraz papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Występowali także na ŚDM w Panamie w 2019 roku. Zagrali prawie 600 koncertów, odwiedzając nie tylko polskie miasta, ale także występując za granicą. Wydali 6 albumów i 8 singli, a ich muzyka przyciąga zarówno młodych, jak i tych, którzy niewiele mają wspólnego z muzyką chrześcijańską. Zespół Siewcy Lednicy został nagrodzony za wprowadzenie nowej formy ewangelizacji do Kościoła polskiego, za świadectwo wiary oraz otwartość na młodych ludzi poszukujących Boga.

Zwyciężczyni w kategorii ZA WOLNOŚĆ: Hanna Suchocka

Profesor Hanna Suchocka specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawach człowieka i prawie publicznym. Była Premierem Rządu RP od 1992 do 1993 roku, a od 1997 do 2000 roku pełniła funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Od 2001 do 2013 roku była Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. Od 1990 roku jest ekspertem Komisji Weneckiej, a w 2016 roku została honorową przewodniczącą Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Hanna Suchocka była pierwszą kobietą w Polsce pełniącą funkcje premiera i ambasadora RP w Watykanie. Aktywnie uczestniczyła we wdrażaniu zasad demokratycznego państwa prawa i była postrzegana jako osoba o wyjątkowej wiarygodności, humanistycznych wartościach, kompetencji, mądrości, skromności i serdeczności. Jako minister sprawiedliwości zainicjowała reformy prawa.

Zwycięzcy w kategorii PRAWO I CHLEB: Zupa na Głównym

Zupa na Głównym to inicjatywa społeczna, która powstała z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy najbardziej potrzebującym w Poznaniu. Pomysł narodził się ze spotkania grupki przyjaciół, którzy wierzyli, że w mieście znajdzie się wielu ludzi z empatią i chęcią pomocy innym. Oficjalnie działalność rozpoczęła się 14 października 2017 roku, a od 27 marca 2018 roku działa jako zarejestrowane stowarzyszenie. Zupa na Głównym skupia się na pomocy osobom znajdującym się na życiowym zakręcie: ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym oraz każdemu, kto potrzebuje ciepłego posiłku, rozmowy czy wsparcia. Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godzinie 17:30 na przystanku tramwajowym “Dworzec Zachodni”, gdzie oprócz posiłku oferowane są kawa, herbata, domowe ciasta, kanapki na drogę, odzież, środki czystości i pomoc medyczna. Stowarzyszenie zaczynało od gotowania w domu jednego z wolontariuszy, korzystając z zwykłej kuchenki gazowej. Teraz, co sobotę o 13:00, wolontariusze spotykają się w siedzibie przy ul. Przemysłowej 45a, aby przygotować posiłek dla około 100 osób. Za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia, a działalność opiera się na wsparciu ludzi dobrej woli i darczyńców. Celem Zupy na Głównym jest nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, ale także przywracanie godności i wiary w siebie osobom w kryzysie bezdomności. Wolontariusze starają się nie oceniać ani pouczać, ale oferują wsparcie, rozmowę i pomoc w znalezieniu ścieżek rozwiązania problemów.

Gala Stukot’56 to nie tylko wydarzenie współczesne,  ale także wspomnienie dziedzictwa Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które niesie ze sobą uniwersalne przesłanie wolności i godności człowieka. Organizatorzy wierzą, że ta inicjatywa przyczyni się do budowania lepszego jutra, opartego na wartościach, za które warto walczyć, tak jak zrobili to poznańscy robotnicy.

– W dzisiejszym świecie trzeba przypominać o wartościach, a te, o które walczyli uczestnicy Poznańskiego Czerwca są dla nas wciąż niezwykle ważne. Nagroda STUKOT ’56 pokazuje cały czas, że są ludzie, którzy wciąż o nie walczą i się dla nich poświęcają. Dlatego jestem zaszczycony, że Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny jest partnerem tej nagrody – mówi Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Nagroda ma formę statuetki i dyplomu. Statuetka, autorstwa poznańskiego rzeżbiarza Romana Kosmali  to symboliczny drewniak, w gwarze poznańskiej znany bardziej jako okulok. W takich butach pracowali robotnicy poznańskiego „Ceglorza” (w czerwcu 1956 roku były to Zakłady Metalowe im. Józefa Stalina (ZISPO). Stukot o poznański bruk tysięcy robotników obutych w okuloki to jeden z symboli Powstania Poznańskiego – Czerwca 1956 roku, uwieczniony w licznych wspomnieniach, w literaturze i sztuce. Stąd nazwa konkursu i kształt statuetki.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a galę organizuje Grupa MTP, przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, H. Cegielski – Poznań S.A., Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Więcej informacji o nagrodzie, regulaminie konkursu, partnerach, składzie Kapituły na stronie Stukot56.pl

Dokumentacja fotograficzna: Joanna Karczmarska

Proponowane

No data was found
Logo UE