Symboliczne światełko zapłonęło na grobie Mariana Kubiaka, inaugurując XIV akcję Światełka dla Czerwca ’56.
Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki zwrócił się do obecnej młodzieży, przypominając o tym, że w czerwcu warto pamiętać o ofiarach i uczestnikach wydarzeń z 1956 roku. Przypominał, że w przeciwieństwie do innych powstańców jak choćby wielkopolskich z 1918-1919 roku, świadkowie historii – Czerwca 1956 nadal żyją. Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski odwołał się do własnych doświadczeń oraz do wartości, jakie niosą ze sobą rozmowy z bohaterami, wspomniał swoje spotkania z powstańcami wielkopolskimi, których już wśród nas nie ma. Kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 Kinga Przyborowska, przybliżyła uczestnikom sylwetkę Mariana Kubiaka. Zwróciła również uwagę na to, że bohater dzisiejszej uroczystości nie ma żyjących bliskich, a jego sytuacja nie jest odosobniona. Dlatego Akcja Światełko dla Czerwca 56′ w którą angażuje się młodzież szkolna i przedszkolna, jest potrzebna i cenna, by pamięć o bohaterach nie przeminęła. W Inauguracji wzięli również udział uczestnicy Czerwca 1956 Andrzej Sporny i Jerzy Majchrzak. Dziękujemy za obecność młodzieży ze szkół: Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 w Poznaniu, Szkoły Podstawowej nr 10 im. Arkadego Fiedlera w Poznaniu oraz Szkoły Podstawowej nr 38.
Celem Akcji Światełko dla Czerwca ‘56 jest kultywowanie pamięci o ofiarach Poznańskiego Czerwca 1956 oraz uczestnikach i osobach związanych z pierwszym w historii Polski zrywem wolnościowym. Akcja Światełko dla Czerwca ‘56 jest przedsięwzięciem adresowanym do uczniów i dzieci przedszkolnych na terenie całej Polski (w miejscowościach, w których znajdują się miejsca spoczynku ofiar, uczestników i osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956). Dzięki akcji uczniowie zapoznają się z historią Powstania Poznańskiego 1956 roku oraz zaznajomią się z historią uczestników i osób związanych z dniem 28.06.1956 roku. Akcja ma na celu ukazanie dzieciom i młodzieży, że o pamięć osób biorących udział w wydarzeniach historycznych należy dbać upamiętniając bohaterskie postawy i czyny. Akcja wspomaga pielęgnowanie pamięci o wydarzeniu, jakim był Poznański Czerwiec 1956 roku wśród kolejnych pokoleń i kształtuje właściwe postawy.
Marian Kubiak urodził się 22 lipca 1937 roku w Poznaniu. Z zawodu był listonoszem. 28 czerwca 1956 roku brał udział w walkach na ulicy Kochanowskiego i opanowaniu czołgu, z którego strzelał później w kierunku gmachu Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego. W trakcie opanowywania czołgu został wielokrotnie raniony pociskami i bagnetami. Zmarł z powodu rozległych ran brzucha, włącznie z wypadnięciem trzewi. Śmierć stwierdził Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Pogrzeb Mariana Kubiaka odbył się na cmentarzu na Cytadeli dnia 30 czerwca 1956 roku.