W 2023 roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zadanie pn. „Ułatwienie dostępu do wystaw w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości dla osób z niepełnosprawnościami, etap II” jest kontynuacją działań podjętych w 2021 roku w naszej instytucji na rzecz poprawy dostępności i aktywizacji osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz intelektualną.
Celem projektu było dostosowanie dwóch kolejnych oddziałów WMN: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań” do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Przedsięwzięcie było realizowane w trzech obszarach: informacyjno – komunikacyjnym, edukacyjnym oraz zapewniającym dostępność przestrzenną i bezpieczeństwo.
W wyniku przeprowadzonego audytu oba muzea otrzymały szczegółową analizę sfer wymagających doskonalenia. Na tej podstawie od czerwca do końca grudnia trwał proces usprawniający dostępność oddziałów. Przez ten czas nasi pracownicy brali aktywny udział w szkoleniach, podczas których zdobyli kompleksową wiedzę i kompetencje potrzebne do obsługi osób z dysfunkcjami.
Na wystawach pojawiły się między innymi pola uwagi i listwy kontrastowe, zapewniające bezpieczeństwo poruszania się w przestrzeni, a zniknęły elementy ruchome (np. wycieraczka), mogące stanowić niebezpieczeństwo dla osób niewidomych. Muzealne kasy są teraz zaopatrzone w pętle indukcyjne ułatwiając komunikację pomiędzy pracownikami a klientami słabosłyszącymi. Na drzwiach znajdują się tabliczki kierunkowe w alfabecie Braille’a, a przed Muzeum Armii „Poznań” – czytelne plansze informacyjne. W Muzeum Uzbrojenia pojawiły się dotykowe makiety w formie planu tyflograficznego budynku oraz historycznej prezentacji Fortu Winiary, która posłuży jako element edukacyjny dla odwiedzających nas gości. Makietę zaprojektował i wykonał poznański rzeźbiarz Roman Kosmala.
Uzupełnienie filmów edukacyjnych o napisy, tłumaczenie wybranych materiałów na Polski Język Migowy oraz opracowanie audiodeskrypcji niektórych eksponatów pozwala, wszystkim bez wyjątku, pełniej zrozumieć trudną historię Polski.
Dzięki współpracy z Partnerami, nasze placówki odwiedziły grupy osób z niepełnosprawnościami, które pozytywnie zaopiniowały wprowadzone udogodnienia.
Nasi pracownicy chętnie służą wsparciem podczas zwiedzanie indywidualnego i grupowego, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzania oddziałów w Parku Cytadela. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy w celu zapewnienia Państwu jak najlepszych warunków zwiedzania.
Informacja na temat Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań” w PJM
PRZEDPRZEWODNIKI
Dla wszystkich, którzy nie lubią niespodzianek i chcą przygotować się do wizyty w naszych oddziałach stworzyliśmy specjalne informatory. Dzięki przedprzewodnikom można dowiedzieć się, w jaki sposób dotrzeć do Muzeum, gdzie kupić bilet, jak poruszać się po wystawie oraz jakie zasady obowiązują podczas zwiedzania. Poniższe przyciski przekierują Państwa do przedprzewodników Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”.
AUDIODESKRYPCJA
Zapraszamy do wysłuchania informacji o wybranych eksponatach Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”.
Podsumowanie projektu “Kultura Dostępna” w Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii “Poznań”
