W przeddzień 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 na placu przed Centrum Kultury ZAMEK, zaprezentowana została nowa wystawa plenerowa. Ekspozycja jest wspólną inicjatywą Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 oraz Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu.
W niedzielę 27 czerwca o godzinie 18.00 odbył się wernisaż plenerowej ekspozycji „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”. To pierwsza odsłona wystawy przygotowanej przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział WMN oraz Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Wielkoformatowa, plenerowa ekspozycja podzielona została na dwie zasadnicze części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 – jego przyczyn i konsekwencji. Druga – mówi o sile jego pamięci, pamięci, która po 1981 r. stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań.
Podczas niedzielnego wernisażu w kulisy współpracy dwóch poznańskich instytucji, która zaowocowała wspólną wystawą wprowadzili zebranych Gości dyrektor WMN Przemysław Terlecki oraz dyrektor IPN-oddział w Poznaniu – dr hab. Rafał Reczek. O ekspozycji opowiedzieli kuratorzy wystawy: Kinga Przyborowska i dr Piotr Grzelczak.
Do 10 lipca ekspozycję będzie można oglądać w stolicy Wielkopolski. Po poznańskiej premierze, wystawa wyruszy do Warszawy, gdzie zaprezentowana zostanie na Placu Marszałka Piłsudskiego, a następnie w dwumiesięczną podróż po Wielkopolsce, odwiedzając kolejno Leszno, Konin, Piłę, Kalisz oraz Gniezno.