Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

W Muzeum Uzbrojenia wystawa o historii polskich czołgistów!

Sprawdź

co u nas słychać

W Muzeum Uzbrojenia ...

W Muzeum Uzbrojenia wystawa o historii polskich czołgistów!

W Muzeum Uzbrojenia wystawa o historii polskich czołgistów!

Aktualności, Wystawy

W Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli można już oglądać nową wystawę czasową „Mundur polskich wojsk pancernych 1919-2019”. Dziś została uroczyście otwarta. Nasi pierwsi goście nie ukrywali podziwu! W sobotę i niedzielę w ramach VII Dni Twierdzy Poznań o godz. 11.00 i 13.00 warto skorzystać z kuratorskiego oprowadzania po tej wystawie. Przypominamy, że z okazji DTP obowiązują bilety specjalne za 5 i 2 zł. 

Nowa wystawa to hołd oddany polskim czołgistom. W tym roku mija bowiem sto lat od chwili, gdy wiosną 1919 roku we Francji w Martigny les Bains z inicjatywy dowódcy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, przystąpiono do formowania pierwszej, polskiej jednostki pancernej.

Losy sił pancernych zostały ukazane przez prezentację dwunastu sylwetek mundurowych kierowców-mechaników oraz stworzone specjalnie na potrzeby wystawy, wizualizacje czołgów – odpowiednie dla danego okresu i miejsca. Od pierwszych chwil, gdy na pancerzu pojawiają się polskie oznaczenia, a pod nim nasi czołgiści, aż do dzisiaj ten typ wojsk był i jest powodem do dumy. Jest nierozerwalnie związany ze wszystkimi konfliktami i kluczowymi momentami w dziejach Polski ostatniego wieku.

Pierwsza polska jednostka (typowo pancerna) została utworzona, gdy francuski 505. Pułk czołgów przekazywał swoją obsadę osobową i sprzęt nowo powstającemu pułkowi polskiemu – 1er regiment des chars blindés polonais. Ostatecznie przyjął on nazwę 1. pułku czołgów. 17 czerwca 1919 roku przybył on z Francji do Polski w składzie armii gen. Hallera. Na wyposażenie Polaków trafiło 120 francuskich czołgów Renault-FT, co wraz z dotychczasowym sprzętem czyniło z rodzącej się II Rzeczpospolitej czwartą pancerną potęgę świata. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia 17 czerwca stał się Świętem Wojsk Pancernych.

Zaraz po przyjeździe do Polski w 1919 roku czołgi zostały skierowane na fronty wojny polsko-bolszewickiej: pod Twierdzę Bobrujsk, Dyneburg i Radzymin. Przez następne 20 lat polskie Wojska Pancerne  wypracowywały nowe koncepcje użycia sprzętu bojowego, szkoliły się oraz brały udział w procesie powstawania pierwszych (w naszej historii niestety jedynych) polskich konstrukcji pancernych.

II wojna światowa od pierwszego dnia była teatrem zmagań naszych czołgistów – początkowo w obronie ojczyzny, później przy użyciu sojuszniczego sprzętu na wszystkich frontach wojny w Europie.

Okres powojenny to czas dominacji technologii sowieckiej i działalności Wojska Polskiego w ramach Układu Warszawskiego. Koniec PRL to już spoglądanie w kierunku zachodnim, droga i akces Polski do NATO. Po 1998 roku Polskie Siły Zbrojne, w tym Wojska Pancerne wkroczyły w nową erę: ciągła modernizacja posiadanego sprzętu oraz wprowadzanie nowego, zgodnego z wymaganiami Paktu Północnoatlantyckiego. W ramach zakupów i dostaw do wyposażenia weszły m.in. czołgi Leopard 2A4 i 2A5, które są dumą Wojsk Pancernych.

Mówiąc o stu latach polskiej broni pancernej często zapomina się o najważniejszym, o ludziach ukrytych pod pancerzem, którzy nieustannie się szkolili. Na przestrzeni lat, pod wpływem zmian technologicznych oraz sytuacji na frontach zmieniał się również mundur i wyposażenie pancerniaków. Nasza burzliwa historia sprawiła, że bardzo często polski czołgista nie korzystał z tworów rodzimej myśli technicznej i krajowego przemysłu, lecz z tego co dawały obce armie, u boku których walczył. Prawie zawsze jednak umieszczał na nich narodowe godło, oznaki i symbole.

Mimo upływu lat kolejne pokolenia polskich pancerniaków czerpią z doświadczeń i dokonań swych poprzedników. Ta sztafeta trwa już 100 lat, niech trwa na wieki ku chwale Rzeczypospolitej!

Proponowane

28.11
2024
Gzuby dla Wolności to sportowe wydarzenie dla całych rodzin, które odbywa się w ramach obchodów rocznicy Powstania Wielk...
2024
26-28.12
Zapraszamy 26, 27 i 28 grudnia na wspólne obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Powitajmy Ignacego ...
2024
grudzień
w okresie świąteczno-noworocznym nasze oddziały będą nieczynne: 24 grudnia (wtorek), 25 grudnia (środa), 26 grudnia (czw...
14.12
2024
W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zapraszamy do udziału w inscenizacji historycznej.
2024
Jeżeli szukasz pomysłu na prezent, koniecznie odwiedź nasze oddziały!
10.12
2024
„Taczak nie należy już do rodziny, należy do Poznania” podkreślił Jerzy Gogołkiewicz - wnuk generała przekazując pamiątk...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE