XVI edycja akcji Światełko dla Czerwca ’56, organizowanej przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Celem projektu trwającego już od ośmiu lat jest kultywowanie pamięci o pierwszym w powojennej Polsce wolnościowym zrywie.
Każdego roku odbywają się dwie edycje akcji, podczas których uczniowie ze współpracujących z Muzeum szkół mają szansę dowiedzieć się więcej o Poznańskim Czerwcu 1956 i upamiętnić zmarłych, którzy byli związani z jego historią. W czerwcu (przed rocznicą) uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają groby ofiar, natomiast w październiku (przed Dniem Wszystkich Świętych) groby uczestników i propagatorów pamięci o Poznańskim Czerwcu 1956. Każdą edycję akcji „Światełko dla Czerwca ‘56” rozpoczyna uroczystość przy grobie wybranej osoby.
Uroczysta inauguracja XVI edycji akcji odbyła się 11 czerwca 2024 r. o godzinie 11.00.
Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił rolę spotkania z bohaterami zarówno tymi, których groby dzisiaj odwiedzamy, jak również z nadal obecnymi wśród nas. Przywołał własne doświadczenie ze spotkań z Powstańcami Wielkopolskimi. Podkreślił, że obecność Bohaterów Czerwca oraz możliwość wysłuchania ich opowieści jest bardzo cenna. Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki, podziękowała obecnej młodzieży oraz nauczycielom, dzięki, którym pamięć o bohaterach trwa. Kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 Kinga Przyborowska przybliżyła postać tegorocznego bohatera Czesława Jackowskiego orz innych Bohaterów Czerwca spoczywających na cmentarzu przy ul. Bluszczowej.
Czesław Jackowski był ślusarzem w Zakładach Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego (wówczas noszących imię Józefa Stalina) – miejscu, gdzie narodził się pierwszy w PRL-u społeczny protest przeciwko władzy ludowej, ostatecznie krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. 28 czerwca 1956 roku, kiedy robotnicy i inni mieszkańcy Poznania wyszli na ulice, Czesław Jackowski został raniony serią kul. Niestety, obrażenia były na tyle poważne, że po kilku miesiącach spędzonych w szpitalu zmarł w wieku 41 lat.
XVI edycja akcji „Światełko dla Czerwca ’56” potrwa do 20 czerwca 2024 r. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą cmentarze, na których pochowane są ofiary Poznańskiego Czerwca 1956, uporządkują ich groby i zapalą symboliczny znicz. W projekcie biorą udział nie tylko poznańskie szkoły, ale również placówki z innych miast, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca.
Na cmentarzu przy Bluszczowej pochowani zostali również:
Henryk Błażejak – kwatera: NM, rząd: 17, miejsce: 2
Marian Bogdan Sobalak – pole: NM, rząd: 17, miejsce: 7
Czesław Jackowski – pole: NM, rząd: 17, miejsce: 27
Roman Jankowski – pole: NM, rząd: 17, miejsce: 12
Henryk Nowicki – kwatera: NM, rząd:17, miejsce:6
Wszystkimi grobami zajmuje Technikum nr 19. Przy okazji inauguracji zapalimy znicze również na ich grobach.