Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Polecamy nową wystawę czasową w Muzeum Uzbrojenia: „Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921”!

Muzeum

Uzbrojenia

Polecamy nową wystawę czasową w Muzeum Uzbrojenia: „Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921”!

Polecamy nową wystawę czasową w Muzeum Uzbrojenia: „Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921”!

Polecamy nową wystawę czasową w Muzeum Uzbrojenia: „Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921”!

Aktualności, Wystawa

Zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego i sukces w wojnie polsko-bolszewickiej były możliwe, dzięki temu, że nasze „szczuny miały rychtyg knary i maszynki”, czyli „nasze chłopaki miały broń i karabiny maszynowe w sam raz”. Właśnie tak możemy zrozumieć ukryty w gwarze tytuł wystawy czasowej w Muzeum Uzbrojenia oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości., którą można od dzisiaj zwiedzać.

„Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” to wystawa, która działa na wszystkie zmysły,  a także przybliża okoliczności pola bitwy, na którym walczyli Wielkopolanie. Aranżacja ekspozycji nawiązuje do okopu w jakim walczono na frontach I wojny światowej. Podczas Wielkiej Wojny Poznańczycy nabierali doświadczenia i szlifów, które zaowocowały po latach wysoką wartością bojową podczas Powstania Wielkopolskiego i wojny z bolszewikami.

Ekspozycja mimo, że poświęcona uzbrojeniu opowiada losy zwyczajnych ludzi – młodych chłopaków,  uczestników walk. Dlatego oprócz uzbrojenia na wystawie prezentowane są trzy sylwetki mundurowe żołnierzy Wojsk Wielkopolskich: strzelca, oficera artylerii oraz kawalerzysty – ułana. Czwarta postać przedstawia przeciwnika Wielkopolan w wojnie polsko-bolszewickiej, czyli czerwonoarmistę. Wszystkie postaci znajdą swoje odzwierciedlenie w zachowanych zdjęciach archiwalnych. Najnowsza wystawa w Muzeum Uzbrojeni to jednak przede wszystkim – broń. Każdy egzemplarz prezentowany jest w formie graficznej z uzupełnieniem o parametry modelu.

Na wystawie zobaczymy podstawowe typy broni palnej takie jak: rewolwery, pistolety, karabiny, karabinki oraz ciężkie i lekkie karabiny maszynowe. Oprócz eksponatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, zaprezentowane zostaną zbiory wypożyczone z placówek muzealnych: Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu; Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie uzupełnione o eksponaty z kolekcji prywatnych.

Tytułowe „Rychtyg knary i maszynki” które są określeniem gwarowym nie są przypadkowe. Autorzy prócz prezentacji uzbrojenia oraz mundurów uczestników walk skupili się również na formie żołnierskiej komunikacji na polu bitwy. Dlatego część ekspozycji została poświęcona żargonowi Wojsk Wielkopolskich, który w ferworze walki często na równi z komendami w języku niemieckim zastępował rodzimy język. Te specyficzne słowa i okrzyki sprawiały, że przeciwnik słysząc je, nie do końca miał pewność z kim przyszło mu walczyć, co skutecznie obniżało jego morale.

Muzeum Uzbrojenia wystawą oddaje hołd żołnierzom Armii Wielkopolskiej, odwołuje się bezpośrednio do swojej  nazwy i przybliża najbardziej chwalebny okres w historii wojskowości naszego regionu. Wystawa inauguruje obchody 105. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Muzeum Uzbrojenia (Al. Armii Poznań, Park Cytadela)

Wystawa: „Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921”

Autorzy: Krzysztof Jankowiak i Witold Rogowski

Czas trwania wystawy: 23.05 2023-30.03 2024


FOTORELACJA Z WERNISAŻU:

Proponowane

12.11
2024
W Muzeum Powstania Poznańskiego- Czerwiec 1956 odbyła się promocja książki “Adwokat Poznańskiego Czerwca 1956. Stanisław...
11.11
2024
Święto Niepodległości można było obchodzić także w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.
9-10
listopada
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zostało zaproszone do udziału w obchodach Święta Niepodległości w Groningen.
9-10
listopad
Mimo, że wystawa za nami, to nie koniec! Już od 9 listopada będzie można zobaczyć ją w Holandii! Wielkopolskie Muzeum Ni...
6.11
2024
Każda wystawa kiedyś się kończy, zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach wystawy "Solidarność do wojska" przygotowanej...
6.11
2024
W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu została podpisana umowa na wykonanie repliki Ehrhardt M17 z Pracownią Renowacji Zaby...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE