Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, które z dniem 1 stycznia jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. – To kolejny krok w procesie inwestycyjnym, który konsekwentnie realizujemy, zgodnie z założonym harmonogramem – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
– Mamy zabezpieczone finansowanie dla tego kluczowego dla nas projektu. Czekamy także na podpisanie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie współprowadzenia Muzeum oraz współfinansowania tej inwestycji”, co – mamy nadzieję – wydarzy się już wkrótce. A tymczasem zapraszamy do udziału w konkursie na zaprojektowanie kształtu „serca” nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, bo taką rolę w placówkach muzealnych odgrywają wystawy stałe – podkreśla Marek Woźniak.
Konkurs ogłoszony 31 marca 2023 r. został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Tym samym wszystkie zainteresowane podmioty, z kraju i z zagranicy, mogą zapoznać się z warunkami i zasadami udziału zamieszczonymi na stronie www.konkurs.wmn.poznan.pl. Zwycięzca konkursu, którego koncepcja zostanie oceniona przez Sąd Konkursowy jako najlepsza, stanie przed szansą podpisania umowy na realizację opracowania pełnej dokumentacji projektowej wystawy. Maksymalne wynagrodzenie za realizację tego zadania wynosi 4 000 000 PLN. Zarówno konkurs, jak i opracowywana dokumentacja projektowa, finansowane są ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Opracowanie dokumentacji uzyskało również wsparcie finansowe w ramach programu Infrastruktura Kultury, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Motywem przewodnim, mottem ekspozycji stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, jest hasło: „Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo”. Nawiązuje ono bezpośrednio do fenomenu historii Poznania i Wielkopolski, pracy organicznej, do wyjątkowej drogi do Niepodległości Wielkopolan, którzy umiłowanie wolności zapisane mają w swoim DNA – mówi Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Wystawa stała o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych mieścić się będzie w nowym gmachu instytucji, który zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, gdzie spoczywają m.in. prochy generała Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Wystawa stała, ale i całe Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zgodnie z harmonogramem mają być gotowe do grudnia 2026 roku. Szacowana obecnie wartość inwestycji opiewa na kwotę 375 mln złotych i po podpisaniu stosownej umowy ma być współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego. Zadania postawione przed uczestnikami konkursu związane są przede wszystkim z zaprojektowaniem przestrzeni wystawienniczych poświęconych najważniejszym, spektakularnym wydarzeniom zwycięskiej insurekcji oraz ich następstwom w odrodzonej już Ojczyźnie.
Nad harmonogramem prac konkursowych będzie czuwał specjalnie powołany w tym celu Sąd Konkursowy. W jego skład wchodzą osoby posiadające bogate doświadczenie w przygotowywaniu wielkoskalowych, nowoczesnych ekspozycji zarówno od strony koncepcyjnej, merytorycznej, realizacyjnej oraz w zarządzaniu inwestycjami o podobnym zakresie i tematyce.
W skład Sądu wchodzą:
Przewodniczący Sądu:
Robert Supeł – Przewodniczący Sądu Konkursowego
Wiceprzewodniczący Sądu:
Sebastian Tyrakowski – zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni
Sędziowie Referenci:
dr hab. Rafał Górczyński, prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Agnieszka Kuchcińska-Kurcz – Kierownik Oddziału Centrum Dialogu Przełomy / Muzeum Narodowe w Szczecinie
architekt Szczepan Wroński – WXCA (projektant budynku nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego)
dr Piotr Grzelczak – współautor scenariusza wystawy, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu, „Kronika Miasta Poznania”
Członkowie:
dr hab. Andrzej Betlej, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego – Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
Tomasz Łęcki – Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu
dr Justyna Makowska – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania
Włodzimierz Mazurkiewicz – Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Przemysław Terlecki – Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości