Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej zaproszenie na uroczystości 6 kwietnia

Sprawdź

co u nas słychać

Kwiecień Miesiącem P...

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej zaproszenie na uroczystości 6 kwietnia

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej zaproszenie na uroczystości 6 kwietnia

Aktualności, Wydarzenie

Tegoroczne uroczystości inaugurujące Miesiąc Pamięci Narodowej odbędą się w środę, 6 kwietnia o godz. 12:00. Kwiaty zostaną złożone w Forcie VII. Tym razem centralnymi postaciami obchodów zostali członkowie rodziny Hoffów z Rogalinka: małżeństwo Rozalia i Ignacy, a także ich synowie – Stefan i Łucjan. 

Celem Miesiąca Pamięci Narodowej jest przypomnienie o znaczących wydarzeniach w historii Polski i oddanie czci bohaterom, którzy ginęli za naszą wolność.

W tym roku będą to uroczystości o szczególnej wartości. Zwłaszcza, że dotychczasowe odbywały się pod hasłem: “Cześć i chwała Bohaterom” oraz “Nigdy więcej wojny”. W tym roku za naszą granicą trwają barbarzyńskie działania wojenne, dlatego tegoroczne spotkanie będzie przestrogą nie tylko w kontekście historycznym, ale także współczesnym.

Grzegorz Ganowicz Przewodniczący Rady Miasta Poznania 

W poznańskich uroczystościach otwierających obchody wezmą udział przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, a także kombatanci i młodzież szkolna.

Fort VII to miejsce Godnej Pamięci – każdy jego metr, każda cegła jest świadkiem męczeństwa i śmierci tysięcy osób, więźniów KL Posen, ofiar niemieckiego bestialstwa okresu II Wojny Światowej. Zależy nam, by edukować, dlatego jesteśmy otwarci oraz przygotowani do opowiadana o tym szczególnym miejscu w Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Fort to okrutna przestroga zwłaszcza w kontekście napaści na suwerenną Ukrainę. 

Przemysław Terlecki Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości 

Kwiaty zostaną złożone pod Ścianą Śmierci w Forcie VII, który w czasie II wojny światowej był miejscem uwięzienia i kaźni tysięcy Wielkopolan.

Miesiąc Pamięci Narodowej to konieczność mówienia o masakrze i potępieniu barbarzyństwa, zwłaszcza teraz kiedy otrzymujemy informacje, o tym co się dzieje, na Ukraińskiej Ziemi.

Zenon Wechmann  prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – Oddział Wielkopolski oraz  przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych

W tym roku organizatorzy Miesiąca Pamięci Narodowej w Poznaniu inaczej, niż w latach poprzednich, postanowili skupić się nie na losach jednej osoby, lecz całej rodziny uwięzionej w Forcie VII. Zbiorowym bohaterem obchodów zostali: Rozalia i Ignacy Hoff z synami- Stefanem i Łucjanem z Rogalinka.

Rodzina Hoffów nie piastowała wysokich stanowisk. Nie znajdziemy informacji o ich życiu na kartach historycznych opracowań. Ignacy Hoffa był rybakiem, jego żona Rozalia (z domu Witczak) zajmowała się przede wszystkim domem. Oboje urodzili się w 1898 r. – Ignacy w Rogalinku, a Rozalia w Żegrzu koło Poznania. Oboje pozostają szerzej nieznani opinii publicznej. Wiadomo jednak dlaczego trafili do Fortu VII – żyjąc w ogarniętej niemieckim terrorem Wielkopolsce, zaryzykowali swoją wolnością i życiem, ukrywając 3 Brytyjczyków, którzy zbiegli z obozu jenieckiego, za co zostali aresztowani w sierpniu 1942 r.

Małżeństwo Hoffów najpierw trafiło do Aresztu Śledczego Gestapo w Poznaniu (mieszczącym się w budynku przedwojennego Domu Żołnierza, użytkowanym obecnie przez Teatr Muzyczny), skąd zostali skierowani do Fortu VII. Ostatnie informacje o ich pobycie w tym miejscu pochodzą z lutego 1943 r. Ponieważ nie ma potwierdzonych wiadomości o ich dalszym losie, oficjalnie zostali uznani za zaginionych.

Można zakładać jednak, że gdyby przeżyli II wojnę światową, wróciliby do domu, co udało się ich synom. Stefan i Łucjan Hoffowie, urodzeni odpowiednio w 1920 i 1922 r. w Rogalinku, zostali aresztowani w kwietniu 1943 r. Niemiecki aparat terroru stosował odpowiedzialność zbiorową. Bracia byli więzieni w Areszcie Śledczym Gestapo w Poznaniu, Forcie VII, Obozie Karno-Śledczym w Żabikowie oraz w obozach koncentracyjnych: Auschwitz, Neuengamme, Dritte i Bergen-Belsen. W tym ostatnim doczekali się wyzwolenia 15 kwietnia 1945 r.

Biografia rodziny Hoffów została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Fotorelacja: KONFERENCJA PRASOWA 4 kwietnia 2022

Proponowane

28.11
2024
Gzuby dla Wolności to sportowe wydarzenie dla całych rodzin, które odbywa się w ramach obchodów rocznicy Powstania Wielk...
2024
26-28.12
Zapraszamy 26, 27 i 28 grudnia na wspólne obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Powitajmy Ignacego ...
2024
grudzień
w okresie świąteczno-noworocznym nasze oddziały będą nieczynne: 24 grudnia (wtorek), 25 grudnia (środa), 26 grudnia (czw...
14.12
2024
W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zapraszamy do udziału w inscenizacji historycznej.
2024
Jeżeli szukasz pomysłu na prezent, koniecznie odwiedź nasze oddziały!
10.12
2024
„Taczak nie należy już do rodziny, należy do Poznania” podkreślił Jerzy Gogołkiewicz - wnuk generała przekazując pamiątk...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE