Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

II PADEREWSKI FESTIWAL JUŻ W LISTOPADZIE

II PADEREWSKI FESTIWAL JUŻ W LISTOPADZIE

II PADEREWSKI FESTIWAL JUŻ W LISTOPADZIE

Oddziały

II PADEREWSKI FESTIWAL JUŻ W LISTOPADZIE

Aktualności, Wydarzenie

Po czterech latach powraca Paderewski Festiwal – wielkie święto wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Kilkanaście wydarzeń zaplanowano od 9 do 13 listopada i tym razem odbędą się na terenie całego powiatu poznańskiego, a także za granicą, w Szwajcarii i Niemczech.

Celem festiwalu jest pielęgnowanie pamięci o jednym z największych działaczy niepodległościowych, światowej sławy pianiście, kompozytorze, polskim dyplomacie i polityku – Ignacym Janie Paderewskim, który rozpalił serca poznaniaków do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. W ramach wydarzenia zaplanowane zostały koncerty i wykłady przybliżające biografię Paderewskiego oraz przede wszystkim jego twórczość.

Projekt zakłada prezentacje artystyczne w instytucjach kultury na terenie powiatu poznańskiego m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach, w Zamku Kórnickim, w Pałacu Jankowice, a także w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i w miejscach w Poznaniu związanych z pamięcią o Paderewskim, takich jak Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Pałac Działyńskich, a w szczególności Hotel Bazar przy ul. Paderewskiego. II Paderewski Festiwal odbywa się pod patronatem Starosty Poznańskiego, Jana Grabkowskiego.

W ramach festiwalu w sobotę, 11 listopada o 12:30 zaplanowano koncert Polskie tria fortepianowe, w wykonaniu Apeiron Trio w składzie Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) i Jan Czaja (wiolonczela). Wydarzenie odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu. W weekend 11 i 12 listopada zobaczyć można będzie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu polsko-amerykański musical o I.J. Paderewskim „Virtuoso”. W niedzielę o 11:00 (12 listopada) Teatr zaprasza też na Salon Poezji z Aleksandrem Machalicą, który przeczyta przemówienia I. J. Paderewskiego, a o oprawę muzyczną na fortepianie zadba Jakub Czerski. Wydarzenie odbędzie się także w formie Wieczornicy w Bibliotece Kórnickiej tego samego dnia o 20:00.

Festiwal zawita także do podpoznańskich gmin. W Święto Niepodległości o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy wręczone zostaną nagrody Rokietnickiej Wierzby, a wydarzenie uświetni RecitalAntoniny Marii Waliszewskiej (fortepian),występ Michała Grudzińskiego, aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz uczniów szkoły. Z kolei o 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach zaplanowano Komornicki Nokturn – recital Marka Brachy (fortepian). Koncert odbędzie się w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę.

Podczas pięciu festiwalowych dni nie zabraknie także m.in. wykładu prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim, odsłonięcia nowej tablicy upamiętniającej tę postać przy ul. Paderewskiego, wystawy O Ignacym Janie Paderewskim przygotowanej przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a także koncertów w Pałacu Jankowice i Dworze w Skrzynkach. W czasie trwania festiwalu muzyka I. J. Paderewskiego wybrzmi także podczas St. Gallen Recital w Szwajcarii i Wieczoru pieśni polskiej w Bazylice św. Jana w Berlinie.

Organizatorem wydarzenia pod patronatem Starosty Poznańskiego jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, a jednym z partnerów jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie Teatru Muzycznego.

Harmonogram II Paderewski Festiwal

9 listopada | czwartek   

18:30 | Bazar Poznański

Koncert inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu:Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian), Olgi Winkowskiej (skrzypce), Kingi Tarnowskiej (altówka), Anny Szmatoły (wiolonczela).

Wykład prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim. 

(bezpłatne wejściówki, CIK)

10 listopada | piątek  

9:30 | Pl. Kolegiacki w Poznaniu

Dzień Patrona VI LO (Paderka)

Uroczysty apel, następnie odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej przy ul. Paderewskiego 11

(wydarzenie otwarte)

18:00 | Pałac Jankowice

Tryptyk polskiRecital Marka Brachy (fortepian) w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę

(bezpłatne wejściówki, CIK)

18:00 | Dwór w Skrzynkach

Biesiada Patriotyczna u Starosty Poznańskiego – Śpiewanki Wielkopolskie

Katarzyna Tapek, Łukasz Kocur, Michał Łaszewicz (fortepian)

(wydarzenie otwarte)

11 listopada | sobota

  12:30 | Pałac Działyńskich

Polskie tria fortepianowe w wykonaniu APEIRON TRIO

(bilety 20 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

15:00 | Teatr Muzyczny w Poznaniu

Musical Virtuoso o I. J. Paderewskim
(bilety 50 – 140 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

17:00 | Aula Szkoły Podstawowej w Rokietnicy

Wręczenie nagród Rokietnickiej Wierzby

RecitalAntoniny Marii Waliszewskiej (fortepian)

Występ Michała Grudzińskiego i uczniów SP
(bezpłatne zaproszenia od 6.11, Biblioteka Gminna w Rokietnicy, ul. Szamotulska 29)

19:00 | GOK Komorniki

Komornicki Nokturn – Recital Marka Brachy (fortepian) w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę

(rezerwacja zaproszeń do 6.11, mail: biuro@gokkomorniki.pl lub tel.: 61 8107449)

12 listopada | niedziela

9:30 – 10:45 | Pl. Wolności przy budynku Arkadii

Spacer po Poznaniu śladami Paderewskiego zakończony przy budynku Teatru Muzycznego w Poznaniu

(wydarzenie otwarte)

11:00 |Teatr Muzyczny w Poznaniu

Salon Poezji poświęcony twórczości I.J. Paderewskiego – Aleksander Machalica, Jakub Czerski

(bilety 20 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

12:30 | Aula Lubrańskiego UAM

Koncert Rektorski Polskie sonaty skrzypcowe w wykonaniu ARIES DUO

(zaproszenia CIK)

13:15 | Kościół Św. Wojciecha w Poznaniu

Koncert Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego

Wydarzenia towarzyszące:

  • Wystawa Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach zrealizowana we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu (ul. Paderewskiego)
  • 18.11 Pociąg kulturalny Poznań – Berlin (we współpracy z POT i Instytutem   
          Polskim w Berlinie)

Proponowane

28.11
2024
Gzuby dla Wolności to sportowe wydarzenie dla całych rodzin, które odbywa się w ramach obchodów rocznicy Powstania Wielk...
2024
26-28.12
Zapraszamy 26, 27 i 28 grudnia na wspólne obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Powitajmy Ignacego ...
2024
grudzień
w okresie świąteczno-noworocznym nasze oddziały będą nieczynne: 24 grudnia (wtorek), 25 grudnia (środa), 26 grudnia (czw...
14.12
2024
W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zapraszamy do udziału w inscenizacji historycznej.
2024
Jeżeli szukasz pomysłu na prezent, koniecznie odwiedź nasze oddziały!
10.12
2024
„Taczak nie należy już do rodziny, należy do Poznania” podkreślił Jerzy Gogołkiewicz - wnuk generała przekazując pamiątk...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE