Wszystkich miłośników muzyki chóralnej i nie tylko serdecznie zapraszamy na II Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE Poznań 2023, którego organizatorem jest „Stowarzyszenie Przyjaciele i Członkowie Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego”, a współorganizatorami Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, prowadzony przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jerzego w Poznaniu, Kościół Garnizonowy Komendy Wojewódzkiej Policji.
18 listopada 2023 r. w zmaganiach konkursowych weźmie udział 20 chórów z całego kraju, w tym z Wrocławia, Szczecina, Knurowa, Głogowa, Rydzyny, Murowanej Gośliny, Piotrkowa Trybunalskiego, Warty, Dopiewa, Pamiątkowa, Świebodzina, Bełchatowa, Śremu, Gryfina, Kórnika, Szczucina, Wałcza i Obornik, a wśród nich chóry dziecięce, mieszane, akademickie, senioralne oraz jednorodne. Występy konkursowe oceniać będą wybitni specjaliści z dziedziny chóralistyki.
Program Festiwalu
Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, ul. Golęcińska 9
10:00 – uroczyste rozpoczęcie Festiwalu
10:15 – 16:30 – przesłuchania konkursowe
Kościół pw. św. Jerzego w Poznaniu, ul. Swoboda 43a
18:00 – Msza Święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny;
18:45 – ogłoszenie wyników oraz koncert Laureatów
Wstęp na wydarzenia festiwalowe wolny.
Miejscem wydarzenia jest nieprzypadkowo Poznań – miasto początków polskiej państwowości, siedziba pierwszego biskupstwa, świadek wielu znaczących wydarzeń w historii naszego kraju, jedyne miasto wymienione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego – hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Poznań uznawany jest za stolicę polskiej chóralistyki – w 1892 roku utworzono tu Polski Związek Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie. W mieście działali wybitni chórmistrzowie i kompozytorzy muzyki chóralnej, w tym m.in. ks. Wacław Gieburowski, Feliks Nowowiejski, prof. Stefan Stuligrosz czy Jerzy Kurczewski.
I edycja Festiwalu odbyła się w listopadzie 2022 r. Do udziału w przesłuchaniach konkursowych I edycji zakwalifikowało się 17 chórów z całego kraju, m.in. z Warszawy, Kielc, Łodzi, Gdańska, Torunia i Włocławka. Łącznie przed publicznością zaprezentowało się ok. 460 chórzystów. Zdobywcą nagrody GRAND PRIX Festiwalu został Chór Młodzieżowy CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena z Włocławka pod dyrekcją pana Mariana Szczepańskiego.
Zainteresowanie Festiwalem ze strony chórów i dyrygentów znacząco przerosło oczekiwania Organizatorów, a odbiór I edycji wydarzenia ze strony dyrygentów i chórów oraz mieszkańców był bardzo pozytywny, co potwierdza zapotrzebowanie społeczności chóralnej oraz miłośników śpiewu chóralnego na tego typu wydarzenia. Jako Organizatorzy w trakcie rozmów i spotkań odebraliśmy bardzo wiele sygnałów mówiących o tym, iż pomysł festiwalu chóralnego poświęconego muzyce patriotycznej i ludowej zasługuje na uznanie oraz jest przedsięwzięciem unikatowym na skalę ogólnopolską.
Wsparcie finansowe
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Miasto Poznań
Fundacja KGHM Polska Miedź
Rada Osiedla Grunwald Północ
Partnerzy
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Totalizator Sportowy, Oddział w Poznaniu
Wydawnictwo Miejskie Posnania
Księgarnia Muzyczna Pasja
Patronat Honorowy
Dr Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski
Jan Grabkowski, Starosta Poznański
Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański
Nadinspektor Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu
prof. dr hab. Hanna Kostrzewska, Rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Mariusz Polarczyk, Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Wielkopolski MACIERZ
Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Mł. insp. Andrzej Szary, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ policjantów woj. wielkopolskiego
Patronat medialny
Międzynarodowy Portal Chóralny Chórtownia.org
TVP3 Poznań
Radio Poznań
Radio EMAUS
Radio MOTYW
Przewodnik Katolicki
Głos Wielkopolski
Portal naszemiasto.pl
Informacje oraz aktualności na temat Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE znaleźć można na stronie https://armiaswjerzego.wixsite.com/chor/musicapatriae oraz na oficjalnym profilu Festiwalu na portalu Facebook https://www.facebook.com/FestiwalMusicaPatriae
W wydarzeniu można również uczestniczyć poprzez transmisję on-line na kanale YouTube wydarzenia: Musica Patriae – Ogólnopolski Festiwal Chóralny https://www.youtube.com/@musicapatriae