„Taczak nie należy już do rodziny, należy do Poznania” podkreślił Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała przekazując pamiątki po dziadku do nowego Muzeum. W 150. rocznicę urodzin pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego zapraszamy do Odwachu na nową wystawę czasową pt. „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik”.
Zakończona niedawno wystawa “Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej”, obecna „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik” – nowa wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919″ czy zaplanowana na przyszły rok “Nieznany Poznań Cyryla Ratajskiego” (2025) to kolejne wystawy czasowe, prezentujące ważne tematy i wątki, które rozwinięte zostaną szerzej na wystawie stałej w budowanym w Poznaniu nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości: „Cieszę się, że kolejnym krokiem przybliżającym nas do powstającego nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest przekrojowa wystawa poświęcona urodzonemu 150 lat temu w Mieszkowie koło Jarocina Stanisławowi Taczakowi. Nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, jak wielką odpowiedzialność wziął na siebie wówczas 44-letn kapitan godząc się w dniu 28 grudnia 1918 roku na objęcie dowództwa nad Powstaniem Wielkopolskim, którego spontaniczny wybuch zaskoczył wszystkich, i Niemców i Polaków. Taczak, przejmując bez chwili wahania dowództwo nie miał przecież pojęcia, że jego nazwisko już na zawsze będzie kojarzyło się ze zwycięskim powstaniem, a jemu samemu naród będzie stawiał za to pomniki. Cieszę się, że możemy zilustrować życie tego niezwykłego człowieka absolutnie unikatowymi pamiątkami, jakie w wielkim zaufaniu przekazał do naszego muzeum wnuk generała Taczka, Pan Jerzy Gogołkiewicz, nasz serdeczny przyjaciel, od początku wspierający nasze starania o budowę nowej siedziby muzeum. Radość jest tym większa, że to już kolejny, czwarty rok, kiedy 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, święto państwowe, z którego nasz bohater, generał Taczak byłby z pewnością dumny”.
Nowa wystawa czasowa to nie tylko opowieść o wojskowej biografii generała, lecz podróż przez jego życie. Szczególną wartością wystawy i towarzyszącego mu projektu edukacyjnego, w ramach którego odbędą się między innymi prelekcje, spacery angażujące pn. „Stanisław Taczak: od Mieszkowa do Powstania”, czy warsztaty dla dzieci pn. „Jak Staś został generałem, czyli historia Stanisława Taczaka”, jest prezentacja ważnej dla naszej historii sylwetki przez pryzmat bardzo osobistych i często intymnych pamiątek, które otrzymaliśmy od rodziny generała. Droga od asystenta na Politechnice Berlińskiej, przez doświadczenia Wielkiej Wojny po objęcie dowództwa nad spontanicznie tworzącymi się oddziałami powstańczymi w dniu 28 grudnia 1918, jak również czynna służba wojskowa, życie obozowe jeńca niemieckiego oflagu, zaangażowanie społeczne po II Wojnie Światowej , życie rodzinne i wspomnienia bliskich, to opowieść, do obejrzenia której zachęcają nas kuratorzy niecodziennej wystawy. Dzięki pamiątkom przekazanym przez Jerzego Gogołkiewicza, wnuka generała, opowieść o Taczaku nie ogranicza się wyłącznie do kariery wojskowej, działań militarnych, związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Ważną częścią wystawy jest rzadko poruszana historia zaangażowania Stanisława Taczaka na rzecz pomocy weteranom Powstania Wielkopolskiego, praca w Okręgu Zarządu Straży Pożarnych i w Towarzystwie dla Badań nad Historią Powstania Wielkopolskiego. Wystawa jest również współczesną refleksją o pamięci oraz o tym jak dzisiaj, po ponad stu latach od tamtych wydarzeń wspominamy pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego. Jest rodzajem hołdu złożonego w dowód naszej wdzięczności w roku 150 -tych urodzin generała.
- Wystawa czasowa: „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik”
- Miejsce: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stary Rynek 3
- Czas trwania: 10.12.2024 – 31.03.2025.
- Kurator wystawy: Anna Wasielewska, Robert Maciejewski
- Aranżacja plastyczna: prof. Rafał Górczyński
Polecamy program towarzyszący wystawie, który jest dostępny tutaj.