„Zrób flagę Polski”

Edukacja

Online

„Zrób flagę Polski”

„Zrób flagę Polski”

„Zrób flagę Polski”

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego flaga Polski jest w kolorach biało-czerwonych? Czy próbowaliście wykonać ją samodzielnie? Pobierzcie instrukcję, wytnijcie szablon i poznajcie dzieje naszej flagi państwowej. Jej obecny kształt i barwę określa ustawa, uchwalona 40 lat temu. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt prostokąta o barwach białej u góry i czerwonej u dołu. Jej kolory nawiązują do pierwszej flagi Polski, którą była czerwona flaga z wyszytym białym orłem. Orła wybrali nasi pierwsi władcy i odtąd na stałe wszedł on do naszej historii, stając się naszym godłem narodowym. Wygląd flagi zmieniał się, jednak biel i czerwień pozostawały niezmienne. Kolor biały znajduje się u górze flagi i symbolizuje orła, jest to element potraktowany jako ważniejszy, czerwień stanowiła tło tarczy herbowej, dlatego widnieje u dołu.

Kolor czerwony był kolorem uprzywilejowanym, posługiwali się nim najdostojniejsi i najbogatsi. Uzyskanie trwałego czerwonego koloru było kosztowne. Czerwony barwnik produkowano z wydzieliny owadów o nazwie czerwiec – stąd nazwa koloru i miesiąca. Za prawdziwie narodową barwę polską należałoby uznać karmazyn czyli ciemną czerwień, od późnego średniowiecza uważaną u nas za barwę najszlachetniejszą. Kolor biały był powszechniejszy w użyciu – symbolizował czystość, porządek i szlachetność. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z symboli naszego narodu, dlatego pozostaje pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. Otaczanie jej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Materiały do pobrania:

Instrukcja i szablon flagi Polski – PDF.

Proponowane

Rysunki powstały w związku z wystawą czasową „Generał Stanisław Taczaj - naukowiec, dowódca, społecznik” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE