Nowe logo Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Nowe logo Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Nowe logo Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Nowe logo Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Aktualności

Z uwagi na prowadzoną zgodnie z uchwałami Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego reorganizacją dotychczasowej, pięciooddziałowej struktury organizacyjnej Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości,  w wyniku której już od przyszłego 2026 roku Muzeum Powstania Wielkopolskiego 19181-1919 ma stać się osobną,  wyodrębnioną instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego, pojawiła się pilna potrzeba stworzenia logo nowego Muzeum. Jest ono niezbędne do prowadzenia kampanii promocyjnych związanych z budową, a potem otwarciem nowej siedziby  oraz upowszechnianiem historii zwycięskiego Powstania. Docelowo, w ciągu kilku lat, nowe logo ma stać się rozpoznawalnym, znanym powszechnie symbolem wielkopolskiej Wiktorii, podobnie jak charakterystyczny znak Polski Walczącej,  w kształcie kotwicy, powszechnie stosowany w czasie II wojny światowej, stał się znanym przez wszystkich Polaków symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy.

Historyczne i symboliczne korzenie:

  • Trefl Wielkopolski:
    • Logotyp opiera się na treflu wielkopolskim, historycznym symbolu Powstania Wielkopolskiego. Ten tradycyjny motyw nadaje logo głęboki kontekst historyczny i silnie łączy je z regionalną tożsamością.
    • Wykorzystanie tego symbolu podkreśla patriotyczne wartości i ducha walki, które towarzyszyły Powstaniu. Nowe logo Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 bazuje na charakterystycznym, rozpoznawalnym już symbolu, będącym elementem umundurowania żołnierzy Armii Wielkopolskiej.
    • Trwające 52 dni Powstanie Wielkopolskie nie wytworzyło specyficznej, charakterystycznej symboliki, którą można by automatycznie wykorzystać. Rozetka w kształcie trefla, stała się jednym z symboli  wydarzeń organizowanych w 2018 roku z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rozetkę wielkopolską, jako element swojej symboliki, umieszczoną na proporcu i odznace pamiątkowej, wykorzystuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
    • Jak pisał w krótkim opisie do trefla-przypinki, stworzonej na 100-lecie Niepodległości przez poznański Oddział IPN znany historyk, heraldyk Tadeusz Jeziorowski: „Rozetka Wielkopolska, to oznaka w kształcie trefla wyróżniająca żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Wprowadzona 22 stycznia 1919 roku przepisem mundurowym Głównodowodzącego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Wśród służących w armii pruskiej Wielkopolan, niemiecki termin die Rosette znany był z języka przepisów wojskowych.  Pruska Rosette mocująca podpinkę z boku ówczesnego metalowego hełmu jazdy, miała kształt trójliścia. Przypuszczalnie dlatego, wprowadzając na rogatywki Wojsk Wielkopolskich oznakę w kształcie trefla, też przypinana z boku, określono ją znajomą nawą „rozetka”. Oznaka była ze sznurka barwy zielonawej lub dla oficerów srebrnego, z małym guzikiem u dołu, i przyszywana na lewej kwaterze rogatywki. Nasuwano na nią obrączki – znaki stopni,  które u starszych szeregowców i podoficerów miały kolor czerwony i biały, u oficerów młodszych  – czerwony, u starszych – srebrny, a u generałów – złoty. Noszona była do czasu unifikacji ubioru Wojska Polskiego w maju 1920 roku. W okresie II Rzeczypospolitej rozetka zdobiła rogatywki organizacji zrzeszających  byłych powstańców i żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. W latach 60. XX wieku mundury z rogatywką i rozetką otrzymywali powstańcy zrzeszeni w ZBOWiD. Nazywanie rozetką kokardy powstańczej z upiętej w koło biało-czerwonej wstążki jest błędem”.

Symbolika:

  • Trefl w uproszczonej, graficznej formie, składa się z trzech przeplatających się pętelek, spiętych podstawą. To symboliczne przedstawienie jedności i siły, które były kluczowe w Powstaniu.

Nowoczesność i artystyczny design:

  • Minimalizm i geometria:
    • Uproszczona forma sygnetu, oparta na geometrycznych liniach, nadaje logotypowi nowoczesny i artystyczny charakter.
    • Monolinia sygnetu koresponduje z bezszeryfowym krojem pisma GT Walsheim Medium, tworząc spójny i harmonijny design.
  • Kolorystyka:
    • Złoty sygnet i ciemnozielona typografia to połączenie, które łączy tradycję z nowoczesnością. Złoto symbolizuje chwałę i triumf, a zieleń nawiązuje do nadziei i odrodzenia.
    • Możliwość stosowania wariantów achromatycznych i monochromatycznych oraz reprodukcji w kolorach desygnowanej palety zapewnia elastyczność w różnych kontekstach projektowych.
  • Typografia:
    • Użycie bezszeryfowego kroju pisma GT Walsheim Medium dodaje logo nowoczesnego wyglądu, jednocześnie zachowując czytelność.

Funkcjonalność w komunikacji:

  • Uniwersalność:
    • Logotyp jest zaprojektowany tak, aby był czytelny i rozpoznawalny w różnych formatach i mediach.
    • Możliwość stosowania samego sygnetu jako elementu rozpoznawczego/brandingu zwiększa elastyczność w komunikacji wizualnej.
  • Spójność wizualna:
    • Logobook zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące stosowania logotypu, co zapewnia spójność wizualną we wszystkich materiałach Muzeum.
    • Zaleca się stosowanie jak największego kontrastu logotypu w stosunku do tła, co pomaga w zwiększeniu czytelności.
  • Adaptacyjność:
    • Możliwość stosowania logo w wersji jedno i dwu kolorowej powoduje, że znak graficzny jest łatwy w adaptacji do potrzeb materiałów reklamowych, bez utraty czytelności przekazu.

Podsumowując, nowy logotyp Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 łączy historyczne znaczenie z nowoczesnym i artystycznym designem, zapewniając jednocześnie funkcjonalność i uniwersalność w komunikacji wizualnej.

Proponowane

23.04
2025
W środę 23 kwietnia 2025 roku Marek Woźniak zaprezentował cztery wzory cegiełek o czterech różnych nominałach: 100, 200,...
2025
Bądź częścią tej historii – wesprzyj to nasze wspólne dzieło kupując pamiątkowy artykuł kolekcjonerski w formie „cegiełk...
23.04
2025
Nowy logotyp opiera się na treflu wielkopolskim, historycznym symbolu Powstania Wielkopolskiego. Ten tradycyjny motyw na...
23.04
2025
Przy Wzgórzu Świętego Wojciecha, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej w Poznaniu, od ponad roku trwa budowa  nowocze...
23.04
2025
Równie ważne co budowa nowego gmachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest stworzenie wystawcy stałej, serca n...
23.04
2025
Niezależnie od pamiątkowych, kolekcjonerskich „Cegiełek”, które oferowane są w sprzedaży  indywidualnym osobom, Muzeum w...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE