Wszyscy Wielkopolanie mogą wesprzeć budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Marszałek Marek Woźniak zaprezentował specjalne cegiełki, dzięki którym ważna inwestycja zyska społeczny wymiar.
– Nasi powstańcy zasługują na wieczną pamięć. Teraz każdy mieszkaniec Wielkopolski będzie miał szansę wesprzeć budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – zapowiadał w listopadzie 2023 roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Teraz zapowiedź Marszałka Województwa Wielkopolskiego stała się faktem. W środę 23 kwietnia 2025 roku Marek Woźniak zaprezentował cztery wzory cegiełek o czterech różnych nominałach: 100, 200, 500 oraz 1000 zł. Na każdym z nich jako główny element graficzny zostały umieszczone postaci zasłużonych dla wielkopolskiej insurekcji. To 1. Pułk Strzelców Wielkopolskich, gen. Stanisław Taczak, gen. Józef Dowbor Muśnicki oraz Ignacy Jan Paderewski.
– Jesteśmy przekonani, że wielu Polaków, nie tylko potomków powstańców, chciałoby mieć swój wkład w budowę Muzeum upamiętniającego tak znaczącą część historii naszej Ojczyzny. Sądzimy, że będzie to unikalna pamiątka z czasu, gdy rodzi się okazały gmach, w którym już niedługo w nowoczesny sposób będziemy opowiadać historię, z której jesteśmy dumni i która zbudowała naszą tożsamość – mówi Marszałek Marek Woźniak.
– Dochód ze sprzedaży cegiełek, ale i certyfikatów, których wartość przekracza wysokość nominałów w formie cegiełek, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie budowy, ale i stworzenie atrakcyjnej wystawy stałej oraz wzbogacenie kolekcji muzealiów z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości – dodaje Marek Woźniak.
Na każdej z cegiełek znajduje się napis informujący o tym, iż jest to cegiełka na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Cegiełki wydrukowano w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) na polskim papierze zabezpieczonym, w postaci eleganckiego, unikatowego druku, z przygotowaną indywidualną grafiką. Będą one dystrybuowane dwoma kanałami; przez internet oraz w punktach stacjonarnych.
Sprzedaż internetowa:
Przez platformę ToBilet: https://tobilet.pl/muzeum-cegielka.html
Sprzedaż stacjonarna będzie odbywać się w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz w Punkcie Informacji Miejskiej:
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Poznań Stary Rynek – Odwach
- Muzeum Armii „Poznań” – Cytadela, Poznań
- Muzeum Uzbrojenia – Cytadela, Poznań
- Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec – 1956, ulica Św. Marcin 80/82, Poznań
- Centrum Informacji Turystycznej PLOT (Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna), Poznań, Stary Rynek 59/60,
- Punkt Obsługi Klienta OK Poznań, MTP ul. Głogowska 16, otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 (vis a vis Dworca Zachodniego)
Wszyscy nabywcy, którzy wyrażą na to zgodę, zostaną umieszczeni w Wirtualnej Księdze Pamiątkowej Darczyńców.
Niezależnie od pamiątkowych, kolekcjonerskich „Cegiełek”, które oferowane są w sprzedaży indywidualnym osobom, Muzeum wraz z Urzędem Marszałkowskim przygotowało specjalne certyfikaty. W ten sposób wszyscy zainteresowani, w tym instytucje i samorządy, zyskają możliwość dobrowolnego wsparcia wspólnego dzieła. Te osoby, instytucje i samorządy, które się na to zdecydują, zgodnie ze swoimi możliwościami, otrzymają specjalny Certyfikat podpisany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Co z budową?
Przy Wzgórzu Świętego Wojciecha, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej w Poznaniu, od ponad roku trwa budowa nowoczesnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Obiekt ten stanie się wyjątkowym miejscem pamięci o zwycięskim zrywie Wielkopolan. Prace postępują zgodnie z harmonogramem obejmując kolejne etapy budowy oraz działania związane z przygotowaniem wystawy stałej.
Roboty budowlane rozpoczęły się w faktycznie w styczniu 2024 roku od rozbiórek oraz przygotowania terenu pod fundamenty. W lutym 2024 roku, w 105. rocznicę rozejmu w Trewirze, uroczyście wmurowano kamień węgielny pod fundamenty obiektu. Następnie przeprowadzono palowanie.
W pierwszym kwartale 2025 r. na dnie wykopu zaczęły powstawać pierwsze konstrukcje wyznaczające przestrzenie magazynowe i halę wystawy stałej – widać np. charakterystyczny obrys centralnej sali – tak zwanej rotundy, o rozpiętości ok. 30 m.
W pierwszym roku realizacji inwestycji prace obejmowały głównie roboty ziemne oraz wykonywanie fundamentów, które kosztowały ponad 50 milionów złotych.
Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2025 roku przewiduje się zamknięcie stropu konstrukcji podziemnej, który w przyszłości stanie się placem muzealnym, miejscem, gdzie będą odbywać się wydarzenia plenerowe. Na koniec 2025 roku planowane jest zakończenie budowy konstrukcji co najmniej dwóch z czterech budynków nadziemnych oraz pokrycie ich elewacji kamieniem.
W połowie 2027 roku planowane jest przeprowadzenie testowego uruchomienia wystawy.
Budżet całkowity inwestycji wynosi ponad 388 mln złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazuje na ten cel 222 miliony złotych, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego ponad 155 miliona złotych. Na wcześniejszych etapach, pracach projektowych, Miasto Poznań zaangażowało blisko 6 mln zł.
Wystawa stała
Równie ważne co budowa nowego gmachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest stworzenie wystawcy stałej, serca nowego Muzeum, która w sposób atrakcyjny, nowoczesny i czytelny opowie historię blisko 200 lat wielkopolskiej drogi do niepodległości. Właśnie ukończono prace nad projektem wystawy stałej, do wakacji ma być ogłoszony przetarg na jej wykonawcę. Na stworzenie wystawy, fizyczne wpisanie jej w mury nowego obiektu potrzeba ok. 20 miesięcy.
W zwycięskiej koncepcji konkursowej na projekt wystawy stałej, firma Trias AVI zaproponowała, aby mocno zaakcentowany został element zgodnego współdziałania i społecznego zaangażowania Wielkopolan w okresie niewoli, a potem walki, co przesądziło ostatecznie o zwycięstwie. Modułowo tworzona ekspozycja będzie miała charakter narracyjny. Jej siłą będzie kolekcja ponad 2 tys. oryginalnych, często unikatowych eksponatów, wzmocniona i uzupełniona o nowoczesne urządzenia i techniki wykorzystywane we współczesnym muzealnictwie oraz efektowną scenografię.
Ekspozycja będzie dziesięciokrotnie większa od obecnego powstańczego muzeum mieszczącego się w poznańskim Odwachu na Starym Rynku, ale jej atutem będzie nie tyle licząca 3 tys. m2 powierzchnia, ile scenografia i fantastyczne, dotąd niepokazywane pamiątki.
Nowe logo – rozetka w kształcie trefla
Z uwagi na prowadzoną zgodnie z uchwałami Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego reorganizacją dotychczasowej, pięciooddziałowej struktury organizacyjnej Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w wyniku której już od przyszłego 2026 roku Muzeum Powstania Wielkopolskiego 19181-1919 ma stać się osobną, wyodrębnioną instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego, pojawiła się potrzeba stworzenia logo nowego Muzeum.
Nowy logotyp opiera się na treflu wielkopolskim, historycznym symbolu Powstania Wielkopolskiego. Ten tradycyjny motyw nadaje logo głęboki kontekst historyczny i silnie łączy je z regionalną tożsamością.
Trwające 52 dni Powstanie Wielkopolskie nie wytworzyło specyficznej, charakterystycznej symboliki, którą można by automatycznie wykorzystać. Rozetka w kształcie trefla, stała się jednym z symboli wydarzeń organizowanych w 2018 roku z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rozetkę wielkopolską, jako element swojej symboliki, umieszczoną na proporcu i odznace pamiątkowej, wykorzystuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
