„Taczak nie należy już do rodziny, należy do Poznania” podkreślił Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała przekazując pamiątki po dziadku do nowego Muzeum. W 150. rocznicę urodzin pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego zapraszamy do Odwachu na nową wystawę czasową pt. „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik”.
Zakończona niedawno wystawa “Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej”, obecna „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik” – nowa wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919″ czy zaplanowana na przyszły rok “Nieznany Poznań Cyryla Ratajskiego” (2025) to kolejne wystawy czasowe, prezentujące ważne tematy i wątki, które rozwinięte zostaną szerzej na wystawie stałej w budowanym w Poznaniu nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości: „Cieszę się, że kolejnym krokiem przybliżającym nas do powstającego nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest przekrojowa wystawa poświęcona urodzonemu 150 lat temu w Mieszkowie koło Jarocina Stanisławowi Taczakowi. Nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, jak wielką odpowiedzialność wziął na siebie wówczas 44-letn kapitan godząc się w dniu 28 grudnia 1918 roku na objęcie dowództwa nad Powstaniem Wielkopolskim, którego spontaniczny wybuch zaskoczył wszystkich, i Niemców i Polaków. Taczak, przejmując bez chwili wahania dowództwo nie miał przecież pojęcia, że jego nazwisko już na zawsze będzie kojarzyło się ze zwycięskim powstaniem, a jemu samemu naród będzie stawiał za to pomniki. Cieszę się, że możemy zilustrować życie tego niezwykłego człowieka absolutnie unikatowymi pamiątkami, jakie w wielkim zaufaniu przekazał do naszego muzeum wnuk generała Taczka, Pan Jerzy Gogołkiewicz, nasz serdeczny przyjaciel, od początku wspierający nasze starania o budowę nowej siedziby muzeum. Radość jest tym większa, że to już kolejny, czwarty rok, kiedy 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, święto państwowe, z którego nasz bohater, generał Taczak byłby z pewnością dumny”.
Nowa wystawa czasowa to nie tylko opowieść o wojskowej biografii generała, lecz podróż przez jego życie. Szczególną wartością wystawy i towarzyszącego mu projektu edukacyjnego, w ramach którego odbędą się między innymi prelekcje, spacery angażujące pn. „Stanisław Taczak: od Mieszkowa do Powstania”, czy warsztaty dla dzieci pn. „Jak Staś został generałem, czyli historia Stanisława Taczaka”, jest prezentacja ważnej dla naszej historii sylwetki przez pryzmat bardzo osobistych i często intymnych pamiątek, które otrzymaliśmy od rodziny generała. Droga od asystenta na Politechnice Berlińskiej, przez doświadczenia Wielkiej Wojny po objęcie dowództwa nad spontanicznie tworzącymi się oddziałami powstańczymi w dniu 28 grudnia 1918, jak również czynna służba wojskowa, życie obozowe jeńca niemieckiego oflagu, zaangażowanie społeczne po II Wojnie Światowej , życie rodzinne i wspomnienia bliskich, to opowieść, do obejrzenia której zachęcają nas kuratorzy niecodziennej wystawy. Dzięki pamiątkom przekazanym przez Jerzego Gogołkiewicza, wnuka generała, opowieść o Taczaku nie ogranicza się wyłącznie do kariery wojskowej, działań militarnych, związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Ważną częścią wystawy jest rzadko poruszana historia zaangażowania Stanisława Taczaka na rzecz pomocy weteranom Powstania Wielkopolskiego, praca w Okręgu Zarządu Straży Pożarnych i w Towarzystwie dla Badań nad Historią Powstania Wielkopolskiego. Wystawa jest również współczesną refleksją o pamięci oraz o tym jak dzisiaj, po ponad stu latach od tamtych wydarzeń wspominamy pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego. Jest rodzajem hołdu złożonego w dowód naszej wdzięczności w roku 150 -tych urodzin generała.
Tegoroczne obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego organizowane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości będą okazją do przypomnienia głównodowodzącego wojskiem polskim w zaborze pruskim w gorącym okresie walki o niepodległość, poznania Taczaka bliżej. Samą wystaw1)ę będzie można oglądać przez blisko cztery miesiące, od 10 grudnia do 31 marca przyszłego roku. 27 grudnia odbędą się warsztaty pt. „Jak Staś został generałem, czyli historia Stanisława Taczaka”. Od godz. 10:00-17:00 polecamy indywidualne zwiedzanie wystawy czasowej „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wstęp do muzeum, gdzie przygotowano wiele atrakcji będzie bezpłatny, a o godz. 13:00 zaprosimy na słodką urodzinową niespodziankę, prezent od generała. Niech połączy nas zwycięstwo!
Wystawa czasowa: „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik”
- Miejsce: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stary Rynek 3
- Czas trwania: 10.12.2024 – 31.03.2025.
- Kurator wystawy: Anna Wasielewska, Robert Maciejewski
- Aranżacja plastyczna: prof. Rafał Górczyński
Polecamy program towarzyszący wystawie, który jest dostępny tutaj.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości jest instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka.