Mimo, że wystawa za nami, to nie koniec! Już od 9 listopada będzie można zobaczyć ją w Holandii! Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zostało zaproszone na obchody Święta Niepodległości w Groningen.
Czas na pierwsze podsumowania, bo „Wuchta Wiary” to nie tylko wystawa czasowa. W ramach programu towarzyszącego od kwietnia do października przygotowaliśmy ponad 33 wydarzenia, w tym: 7 prelekcji, w czasie których uczestnicy mogli posłuchać min. o medycynie epoki Karola Marcinkowskiego, o Dezyderym Chłapowskim czy o siostrach Tułodzieckich. Wszystkie zarejestrowane spotkania udostępniamy na kanale youtube Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (YouTube). 6 razy wyruszyliśmy w podróż do XIX – wiecznego Poznania, po którym oprowadzali: Emilia Sczaniecka, Karol Marcinkowski i Hipolit Cegielski w trakcie spacerów angażujących. Akcja performatywna „Wuchta Wiary na rowerach” była okazją do spotkania z retro cyklistami z epoki. Uczestnicy nie tylko poznali historię rewolucji w transporcie, jaką było upowszechnienie się roweru, ale również zwiedzili wystawę z edukatorami. Zorganizowaliśmy 12 oprowadzań po wystawie i 5 warsztatów przybliżających pracę organiczną.
Wystawę odwiedziło prawie 13 tys. osób (12 957). Zdaniem odwiedzających, którzy wzięli udział w badaniu publiczności:
„Tematyka wystawy została przedstawiona w zwięzły i przystępny sposób, co zdecydowanie czyni zwiedzanie bardziej atrakcyjną.
„Moją uwagę szczególnie zwróciła mapa Poznania z XIX w., gdyż interesujące jest porównanie starych map ze stanem bieżącym”
Chwalono też aranżację wystawy –
Na początku listopada do sprzedaży trafi katalog, który w zwięzły sposób przedstawia historię bohaterów pracy organicznej. Czeka nas także premiera animowanego filmu edukacyjnego przygotowanego z myślą o młodszej części publiczności.
Pod koniec listopada odbędzie się finał konkursu „Wuchta Wiary. Wyjątkowi mieszkańcy mojego fyrtla” – na konferencji młodzieżowej poznamy mniej znanych organiczników, których „odkryli” uczniowie szkół ponadpodstawowych, do których konkurs był skierowany. Nadesłano prace z całej Wielkopolski.
Wystawa powstała we współpracy z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze