Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

„Solidarność do wojska” Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwic 1956

Muzeum Powstania
Poznańskiego - Czerwiec 1956
„Solidarność do wojska” Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwic 1956
„Solidarność do wojska” Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwic 1956

„Solidarność do wojska” Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwic 1956

Zapraszamy na wystawą „Solidarność do wojska. Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności”. Ekspozycja przybliża wątek wojskowych obozów internowania, które były narzędziem służącym do zwalczania opozycji demokratycznej w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Wystawa ukazuje sceny z poboru wojskowego oraz życie codzienne działaczy Solidarności. Zostały one narysowane przez uznanego grafika Andrzeja Graniaka. „Solidarność do wojska…” nie zawiera oryginalnych zdjęć, ponieważ fotografowanie obiektów wojskowych w okresie PRL było zabronione.

Wykorzystanie wojska do izolacji działaczy Solidarności jest tematem mało znanym. Gdy mówimy o internowaniu, najczęściej stają nam przed oczyma ośrodki przygotowane na wprowadzenie stanu wojennego. Mamy też dość powszechną świadomość, że działacze związkowi byli zamykani w aresztach lub więzieniach. Rzadko natomiast słyszymy o wojskowych obozach internowania.

Okoliczności

Po wprowadzeniu przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku rozpoczęły się masowe aresztowania działaczy Solidarności. Jedną z form represji wobec przedstawicieli opozycji demokratycznej były wojskowe obozy internowania.

Obowiązkowy pobór trwał krótko – od 5 listopada 1982 roku do 3 lutego 1983 roku. Według różnych szacunków, w tym czasie do koszar trafiło około 1700 osób związanych z Solidarnością.

Na skutek poboru jedna osoba straciła życie, a wielu innych działaczy Solidarności utraciło zdrowie. Cierpienia i obrażenia, jakich doznali podczas służby wojskowej, przełożyły się na ich stan psychiczny, często na całe życie. Po przemianach ustrojowych tak zwani rezerwiści przez wiele lat walczyli o uznanie za osoby represjonowane. Te działania trwały ponad 20 lat.

Organizator wystawy: Instytut Dziedzictwa Solidarności

IDS został powołany na mocy umowy podpisanej 31 sierpnia 2019 roku. Jest państwową instytucją kultury współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Misją IDS jest popularyzacja fenomenu i znaczenia NSZZ „Solidarność” oraz ruchu społecznego Solidarność w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Proponowane

2022
18. maja 2022 w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 otworzylismy wystawę: “Czekając na prawdę. Piotr Majchrzak...
18.05-31.12
2022
18. maja 2022 r. w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 otworzylismy wystawę: “Czekając na prawdę.
II edycja wystawy stałej „Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć” w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, k...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE