Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Wakacje w Muzeum

Dla

rodzin

Wakacje w Muzeum

Wakacje w Muzeum

Wakacje w Muzeum

Zapraszamy do spędzenia wakacyjnych miesięcy z historią. W naszych pięciu oddziałach przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które z pewnością zainteresują nie tylko dzieci. W lipcu i sierpniu czekają na Państwa m.in. warsztaty, przechadzki, prelekcje oraz oprowadzania.

Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII (ul. Polska)

Termin: każda sobota w lipcu i sierpniu, godz. 11:00

Adresaci: młodzież powyżej 15. roku życia, dorośli, seniorzy

Zapisy: tel. 61 848 31 38

Czas: około 90 minut

Koszt: w cenie biletu do Muzeum (ulg. – 3 zł, norm. – 6 zł)

Fort VII to pierwszy obóz koncentracyjny utworzony przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich w październiku 1939 roku. Podczas sobotnich spotkań pracownicy Muzeum przybliżą sylwetki wybranych więźniów Fortu VII i ich życiorysy. Każde oprowadzanie będzie poświęcone innej osobie, między innymi Stefanowi Balickiemu czy Adolfowi Bnińskiemu.

Warsztaty „Pocztówka z wakacji”

Podczas warsztatu uczestnicy wykonają pocztówkę z wakacji inspirując się ulubionymi motywami turystycznymi i rekreacyjnymi, jakie pojawiały się na plakatach w okresie PRL-u. Posłużą temu różnego rodzaju techniki – rysowanie, wycinanki i kolaże. Kartki, na których dzieci wykonają prace, będą przygotowane w taki sposób, aby na odwrocie można było zapisać kilka słów o swoich wakacjach i zaadresować je do bliskich.

Miejsce: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, ul. Św. Marcin 80/82 (Zamek).

Termin: 11 lipca i 8 sierpnia, godz. 11:00

Adresaci: 10 – 14 lat

Zapisy: tel. 61 852 94 64. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas: 90 minut

Koszt: 15 zł

Spotkanie 11 lipca zostanie przeprowadzone z udziałem tłumacza języka migowego.

Oprowadzanie dla seniorów po wystawie czasowej: „Rychtyg knary i maszynki. Uzbrojenia Wojsk Wielkopolskich 1919 – 1921”

Zapraszamy seniorów na najnowszą wystawę czasową, na której zaprezentowano uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich z lat 1919 – 1921. Podczas spotkania poświęcimy uwagę nie tylko zgromadzonej na wystawie broni palnej: rewolwerom, pistoletom, karabinom, karabinom oraz ciężkim i lekkim karabinom maszynowym, ale także gwarze, którą posługiwali się żołnierze. Tytułowe „Rychtyg knary i maszynki” nie są przypadkowe. Autorzy oprócz prezentacji uzbrojenia oraz mundurów uczestników walk skupili się również na formie żołnierskiej komunikacji na polu bitwy.

Muzeum Uzbrojenia (al. Armii Poznań, Park Cytadela)

Termin: 11 lipca (wtorek), godz. 11:00

Zapisy: tel. +48 691 266 779, 61 851 72 89

Czas trwania: ok. 60 minut

Wydarzenie bezpłatne

Warsztaty „Poznajemy zabawki naszych dziadków”

Zapraszamy na warsztaty, których celem będzie zapoznanie najmłodszych z zabawkami, jakimi bawiły się dzieci w czasach Polski Ludowej. Zajęcia rozpoczną się na ekspozycji omówieniem wnętrza mieszkania z lat 50. XX wieku. Następnie dzieci będą mogły na podstawie przygotowanych wcześniej szablonów samodzielnie wykonać zabawki. Uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej radzono sobie z samodzielnym tworzeniem zabawek, które w czasach Polski Ludowej były bardzo kosztowne i trudne do kupienia. Jednocześnie rozwiną umiejętności plastyczne oraz zdolność kreatywnego myślenia o zabawie.

Miejsce: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, ul. Św. Marcin 80/82 (Zamek)

Termin: 18 lipca i 22 sierpnia, godz. 11:00

Adresaci: 10-14 lat

Zapisy: tel. +48 (61) 8529 464. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas: 90 minut

Koszt: 15 zł

Prelekcja „Uzbrojenie z (nie)odległej galaktyki – broń palna w uniwersum Gwiezdnych Wojen na przykładzie wybranych modeli”

Prelekcja przybliży słuchaczom genezę broni spotykanej w uniwersum Star Wars. Większość blasterów konstrukcyjnie wywodzi się z historycznej broni używanej przez ludzkość w końcówce XIX wieku i przez cały XX wiek. Poprzez tę prezentację autor spróbuje udowodnić, że uzbrojenie Gwiezdnych Wojen, wcale nie jest z odległej galaktyki.

W czasie trwania prelekcji i po jej zakończeniu będzie możliwe spotkanie z cosplayer’ami z 501st Legion Polish Garrison, częścią międzynarodowej organizacji – Legion 501st, zrzeszającej niemal 14 tys. fanów Star Wars z ponad 60 krajów.

Muzeum Uzbrojenia (al. Armii Poznań, Park Cytadela)

Termin: 18 lipca, godz. 15:00

Zapisy: tel. +48 691 266 779 lub (61) 851 72 89. Liczba miejsc ograniczona.

Czas trwania: około 90 minut

Wydarzenie bezpłatne

Warsztaty „Poznań retro dla dzieci”

Podczas warsztatów wybierzemy się w podróż do lat 20. i 30. XX wieku, by sprawdzić jak sto lat temu wyglądał Poznań i jak żyli jego mieszkańcy. Zwiedzimy wystawę stałą i rozwiążemy niejedną zagadkę. Uczestnicy zajęć zamienią się w detektywów i poszukiwaczy skarbów z minionej epoki.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 (Odwach), Stary Rynek 3

Termin: 27 lipca oraz 11 sierpnia, godz. 12:30

Adresaci: 7 – 10 lat

Zapisy: tel. +48 691 266 779. Liczba miejsc ograniczona.

Czas: około 60 minut

Koszt: 15 zł

Spacer historyczny “Armia Poznań – historia i pamięć”

Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z historią bitwy nad Bzurą w 1939 roku oraz formą upamiętnienia tego wydarzenia w przestrzeni Poznania. Trasa spaceru będzie wiodła przez Park Cytadela, a zakończy się przy pomniku Armii “Poznań” na Wzgórzu Świętego Wojciecha.

Termin: 6 sierpnia (niedziela), godz. 11:00

Miejsce zbiórki: Muzeum Armii „Poznań”, al. Armii Poznań (Park Cytadela)

Adresaci: bez ograniczeń

Czas: około 90 minut

Prowadzenie: Jarosław Bączyk, Katarzyna Tymek

Wydarzenie bezpłatne, bez zapisów

Więcej informacji: tel. +48 691 266 779

Przechadzka rodzinna „Szlakiem żywiołów w dziejach historii Poznania”

Zapraszamy na wyjątkowy spacer dla małych i dużych tropem żywiołów, które na przestrzeni lat nawiedzały Poznań. Jaki wpływ na wygląd dzisiejszego miasta miały woda, powietrze czy ogień? Przekonajmy się o tym wspólnie poszukując ich śladów.

Termin: 12 sierpnia (sobota), godz. 15:00

Miejsce zbiórki: Plac Kolegiacki, przy fontannie

Adresaci: rodziny z dziećmi, dorośli, seniorzy

Czas: około 60 minut

Prowadzenie: Ewa Jagielska

Wydarzenie bezpłatne, bez zapisów

Dzień Techniki Militarnej

Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy wszystkich do udziału w specjalnym wydarzeniu, Dniu Techniki Militarnej. Razem z naszymi Wolontariuszami przygotujemy o pełnych godzinach pokazy dynamiczne sprzętu z kolekcji Muzeum Uzbrojenia. Dodatkowo jako wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „Rychtyg knary i maszynki. Uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” pojawi się możliwość spotkania rekonstruktorów w mundurach Wojsk Wielkopolskich, do sprzedaży w okazyjnej cenie trafi katalog wystawy, a w internecie premiera jej wirtualnego zwiedzania.

Miejsce: Ekspozycja plenerowa Muzeum Uzbrojenia (al. Armii Poznań, Park Cytadela)

Termin: 19 sierpnia, godz. 11:00 – 16:00

Wstęp w cenie biletu (ulg. – 10 zł, norm. – 15 zł)

Proponowane

Lekcje, Warsztaty

Muzealne Centrum Edukacyjne

Zapraszamy dzieci w wieku 8 – 10 lat wraz z opiekunami na warsztaty, które przybliżą postać pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Lekcje, Warsztaty

Muzealne Centrum Edukacyjne

Zapraszamy dzieci w wieku 5 – 7 lat wraz z opiekunami na warsztaty, które przybliżą postać pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE