Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Wakacje w WMN

Sprawdź

co u nas słychać

Wakacje w WMN

Oddziały

Wakacje w WMN

Aktualności

Lato w mieście nie musi być nudne! Zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych z myślą o różnych grupach wiekowych. Wśród atrakcji przygotowaliśmy zarówno propozycje dla dzieci i młodzieży, jak i te adresowane do nieco starszych odbiorców. Zapraszamy w lipcu i sierpniu do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości!

Zwiedzanie z przewodnikiem

Fort VII to pierwszy obóz koncentracyjny utworzony przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich w październiku 1939 roku. Podczas sobotnich spotkań pracownicy Muzeum przybliżą sylwetki wybranych więźniów Fortu VII i ich życiorysy. Każde oprowadzanie będzie poświęcone innej osobie, między innymi Stefanowi Balickiemu czy Adolfowi Bnińskiemu.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII (ul. Polska)

Termin: każda sobota w lipcu i sierpniu, godz. 11:00

Adresaci: młodzież powyżej 15. roku życia, dorośli, seniorzy

Zapisy: tel. 61 848 31 38

Czas: około 90 minut

Koszt: w cenie biletu do Muzeum (ulg. – 3 zł, norm. – 6 zł)

Warsztaty „Pocztówka z wakacji”

Podczas warsztatu uczestnicy wykonają pocztówkę z wakacji inspirując się ulubionymi motywami turystycznymi i rekreacyjnymi, jakie pojawiały się na plakatach w okresie PRL-u. Posłużą temu różnego rodzaju techniki – rysowanie, wycinanki i kolaże. Kartki, na których dzieci wykonają prace, będą przygotowane w taki sposób, aby na odwrocie można było zapisać kilka słów o swoich wakacjach i zaadresować je do bliskich.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, ul. Św. Marcin 80/82 (Zamek).

Termin: 11 lipca i 8 sierpnia, godz. 11:00

Adresaci: 10 – 14 lat

Zapisy: tel. 61 852 94 64. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas: 90 minut

Koszt: 15 zł

Spotkanie 11 lipca odbędzie się z udziałem tłumacza języka migowego.

Oprowadzanie dla seniorów po wystawie czasowej: „Rychtyg knary i maszynki. Uzbrojenia Wojsk Wielkopolskich 1919 – 1921”

Zapraszamy seniorów na najnowszą wystawę czasową, na której zaprezentowano uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich z lat 1919 – 1921. Podczas spotkania poświęcimy uwagę nie tylko zgromadzonej na wystawie broni palnej: rewolwerom, pistoletom, karabinom, karabinom oraz ciężkim i lekkim karabinom maszynowym, ale także gwarze, którą posługiwali się żołnierze. Tytułowe „Rychtyg knary i maszynki” nie są przypadkowe. Autorzy oprócz prezentacji uzbrojenia oraz mundurów uczestników walk skupili się również na formie żołnierskiej komunikacji na polu bitwy.

Muzeum Uzbrojenia (al. Armii Poznań, Park Cytadela)

Termin: 11 lipca (wtorek), godz. 11:00

Zapisy: tel. +48 691 266 779, 61 851 72 89

Czas trwania: ok. 60 minut

Wydarzenie bezpłatne

Warsztaty „Poznajemy zabawki naszych dziadków”

Zapraszamy na warsztaty, których celem będzie zapoznanie najmłodszych z zabawkami, jakimi bawiły się dzieci w czasach Polski Ludowej. Zajęcia rozpoczną się na ekspozycji omówieniem wnętrza mieszkania z lat 50. XX wieku. Następnie dzieci będą mogły na podstawie przygotowanych wcześniej szablonów samodzielnie wykonać zabawki. Uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej radzono sobie z samodzielnym tworzeniem zabawek, które w czasach Polski Ludowej były bardzo kosztowne i trudne do kupienia. Jednocześnie rozwiną umiejętności plastyczne oraz zdolność kreatywnego myślenia o zabawie.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, ul. Św. Marcin 80/82 (Zamek)

Termin: 18 lipca i 22 sierpnia, godz. 11:00

Adresaci: 10-14 lat

Zapisy: tel. +48 (61) 8529 464. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas: 90 minut

Koszt: 15 zł

Prelekcja „Uzbrojenie z (nie)odległej galaktyki – broń palna w uniwersum Gwiezdnych Wojen na przykładzie wybranych modeli”

Prelekcja przybliży słuchaczom genezę broni spotykanej w uniwersum Star Wars. Większość blasterów konstrukcyjnie wywodzi się z historycznej broni używanej przez ludzkość w końcówce XIX wieku i przez cały XX wiek. Poprzez tę prezentację autor spróbuje udowodnić, że uzbrojenie Gwiezdnych Wojen, wcale nie jest z odległej galaktyki.

W czasie trwania prelekcji i po jej zakończeniu będzie możliwe spotkanie z cosplayer’ami z 501st Legion Polish Garrison, częścią międzynarodowej organizacji – Legion 501st, zrzeszającej niemal 14 tys. fanów Star Wars z ponad 60 krajów.

Muzeum Uzbrojenia (al. Armii Poznań, Park Cytadela)

Termin: 18 lipca, godz. 15:00

Zapisy: tel. +48 691 266 779 lub (61) 851 72 89. Liczba miejsc ograniczona.

Czas trwania: około 90 minut

Wydarzenie bezpłatne

Warsztaty „Poznań retro dla dzieci”                         

Podczas warsztatów wybierzemy się w podróż do lat 20. i 30. XX wieku, by sprawdzić jak sto lat temu wyglądał Poznań i jak żyli jego mieszkańcy. Zwiedzimy wystawę stałą i rozwiążemy niejedną zagadkę. Uczestnicy zajęć zamienią się w detektywów i poszukiwaczy skarbów z minionej epoki.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 (Odwach), Stary Rynek 3

Termin: 27 lipca oraz 11 sierpnia, godz. 12:30

Adresaci: 7 – 10 lat

Zapisy: tel. +48 691 266 779. Liczba miejsc ograniczona.

Czas: około 60 minut

Koszt: 15 zł

Spacer Historyczny: “Armia Poznań – historia i pamięć”

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Wydawnictwo Miejskie Posnania zapraszają małych i dużych na spotkanie w plenerze poświęcone historii naszego regionu.

Historia i sztuka – te dwie sfery nieustająco się przenikają i na siebie oddziałują, o czym wielokrotnie można się było przekonać na wystawach prezentowanych w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Tym razem przyjrzymy się temu zjawisku na przykładzie bitwy stoczonej w 1939 roku nad Bzurą.

Przechadzka po Parku Cytadela przybliży uczestnikom nie tylko dzieje Armii „Poznań” i bitwy nad Bzurą, ale także sposoby upamiętnienia wydarzeń z września 1939 roku w przestrzeni Poznania. Wiele uwagi poświęcimy pomnikowi Armii „Poznań” autorstwa rzeźbiarki Anny Rodzińskiej – Iwańskiej zlokalizowanemu na Wzgórzu Świętego Wojciecha.

Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Muzeum Armii “Poznań”

Termin: 6 sierpnia

Godz. 11:00

Adresaci: bez ograniczeń wieku

Zbiórka pod Muzeum Armii “Poznań”

Wydarzenie bezpłatne i bez zapisów

Przechadzka rodzinna „Szlakiem żywiołów w dziejach historii Poznania”

Zapraszamy na wyjątkowy spacer dla małych i dużych tropem żywiołów, które na przestrzeni lat nawiedzały Poznań. Jaki wpływ na wygląd dzisiejszego miasta miały woda, powietrze czy ogień? Przekonajmy się o tym wspólnie poszukując ich śladów.

Termin: 12 sierpnia (sobota), godz. 15:00

Miejsce zbiórki: Plac Kolegiacki, przy fontannie

Adresaci: rodziny z dziećmi, dorośli, seniorzy

Czas: około 60 minut

Prowadzenie: Ewa Jagielska

Wydarzenie bezpłatne, bez zapisów

Dzień Techniki Militarnej

Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy wszystkich do udziału w specjalnym wydarzeniu, Dniu Techniki Militarnej. Razem z naszymi Wolontariuszami przygotujemy o pełnych godzinach pokazy dynamiczne sprzętu z kolekcji Muzeum Uzbrojenia. Dodatkowo jako wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej “Rychtyg knary i maszynki. Uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” pojawi się możliwość spotkania rekonstruktorów w mundurach Wojsk Wielkopolskich, do sprzedaży w okazyjnej cenie trafi katalog wystawy, a w internecie premiera jej wirtualnego zwiedzania.

Ekspozycja plenerowa Muzeum Uzbrojenia (al. Armii Poznań, Park Cytadela)

Termin: 19 sierpnia, godz. 11:00 – 16:00

Wstęp w cenie biletu (ulg. – 10 zł, norm. – 15 zł)

DNI TWIERDZY POZNAŃ

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Sobota – 10:00-17:00

Niedziela – 10:00-16:00

Zapraszamy na zwiedzanie Muzeum Martyrologii Wielkopolan z przewodnikiem.

Zwiedzanie pt. „Forty Twierdzy Poznań jako miejsca represji w czasie II Wojny Światowej” odbędą się w sobotę i niedzielę o stałych porach:

Godz.: 10:00 i 13:00

Obowiązują zapisy: 61 848 31 38

Adresaci: młodzież powyżej 15. roku życia, dorośli, seniorzy

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania

(ul. Słupska 62, Poznań)

Sobota – 10:00-16:00

Zapraszamy na zwiedzanie ekpsozycji stałej.

Muzeum Uzbrojenia (Park Cytadela)

Sobota – 10:00-17:00

Niedziela – 10:00-16:00

Z okazji tegorocznych Dni Twierdzy Poznań w Muzeum Uzbrojenia przygotowuje dla wszystkich odwiedzających niespodziankę. Budynek (jeden z nielicznych ocalałych obiektów Fortu Winiary), blisko 150 lat temu nie nazywał się “muzeum”, tylko “laboratorium”, na dodatek “wydzielone”, czyli po niemiecku “Spezial Laboratorium”. Głównym zadaniem jego załogi było magazynowanie prochu, elaborowanie (składanie) amunicji, przechowywanie jej i dostarczanie do właściwych stanowisk. Charakterystyczny układ naszego budynku – pięć prawie identycznych sal, to dawniejsze pomieszczenia Spezial Laboratorium, w którym każde pełniło bardzo konkretną, ściśle określoną rolę, a co najważniejsze miało również swoją własną nazwę. Z okazji Dni Twierdzy Poznań przybliżymy Państwu jak kiedyś nazywały się poszczególne sale ekspozycji wewnętrznej Muzeum Uzbrojenia – dawnego “wydzielonego laboratorium”.

PROMOCJA KSIĄŻKI

Miejsce – Muzeum Uzbrojenia

Sobota 26 sierpnia godz. 17:00

Wstęp – wejściówka w cenie 10zł (dostępne w Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”)

Jarosław Bączyk „Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik”

Zapraszamy na spotkanie z autorem publikacji poświęconej Fortowi Winiary która przybliża dzieje Wielkopolski w okresie Powstania Styczniowego. Sam autor zachęca:

„W XIX wieku państwo polskie przestało istnieć, a jego terytorium podzieliły między siebie trzy sąsiednie mocarstwa: Prusy, Rosja i Austria. Mimo to Polacy nie porzucili myśli o odzyskaniu niepodległości. Pod koniec stycznia 1863 roku na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim wybuchło powstanie, trwające do połowy 1864 roku, krwawo stłumione przez wojska carskie. W tym czasie Poznań i Wielkopolska znajdowały się pod panowaniem pruskim. Na wieść o powstaniu tutejsi Polacy przyszli z pomocą walczącym za kordonem rodakom, organizując dla nich dostawy broni i amunicji oraz przerzucając przez granicę ochotników. Spotkały ich za to surowe kary i represje ze strony władz w Berlinie. Rolę centralnego więzienia śledczego dla aresztowanych pełnił poznański fort Winiary, przez którego kazamaty przeszło ok. 1-2 tys. osób”.

Po spotkaniu uczestnicy będą mogli kupić książkę w promocyjnej cenie 18zł

Muzeum Armii “Poznań” (Park Cytadela)

Sobota – 10:00-17:00

Niedziela – 10:00-16:00

Muzeum znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie zaś tworzącym Estakadę Zachodnią Fortu Winiary – jednego z dzieł poligonalnej Twierdzy Poznań, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku .
Estakada Zachodnia służyła do komunikacji pomiędzy Fortem Winiary a zbudowanym na końcu Małej Śluzy Fortem św. Wojciecha (Hakego). Aż do grudnia 1918 roku wszystkie obiekty Cytadeli obsadzały jednostki pruskie (niemieckie). Po odzyskaniu niepodległości na terenie Cytadeli stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. W 1939 roku większość z nich weszła w skład dowodzonej przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę Armii „Poznań”.

Proponowane

20.12
2024
Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Wielkopolski z radością ogłasza start III edycji Konkursu Plastycznego “Barwy Powstan...
2024
listopad
Zapraszamy na cykl prelekcji poszerzających historię, którą można zobaczyć na ekspozycji stałej w Muzeum Powstania Wielk...
12.11
2024
W Muzeum Powstania Poznańskiego- Czerwiec 1956 odbyła się promocja książki “Adwokat Poznańskiego Czerwca 1956. Stanisław...
11.11
2024
Święto Niepodległości można było obchodzić także w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.
9-10
listopada
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zostało zaproszone do udziału w obchodach Święta Niepodległości w Groningen.
9-10
listopad
Mimo, że wystawa za nami, to nie koniec! Już od 9 listopada będzie można zobaczyć ją w Holandii! Wielkopolskie Muzeum Ni...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE