Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Flaga i rozetka patriotyczna krok po korku

Edukacja

Online

Flaga i rozetka patr...

Flaga i rozetka patriotyczna krok po korku

Flaga i rozetka patriotyczna krok po korku

Flaga – instrukcja oraz film

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego flaga Polski jest w kolorach biało-czerwonych? Czy próbowaliście wykonać ją samodzielnie? Pobierzcie instrukcję, wytnijcie szablon i poznajcie dzieje naszej flagi państwowej. Jej obecny kształt i barwę określa ustawa, uchwalona 40 lat temu. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt prostokąta o barwach białej u góry i czerwonej u dołu. Jej kolory nawiązują do pierwszej flagi Polski, którą była czerwona flaga z wyszytym białym orłem. Orła wybrali nasi pierwsi władcy i odtąd na stałe wszedł on do naszej historii, stając się naszym godłem narodowym. Wygląd flagi zmieniał się, jednak biel i czerwień pozostawały niezmienne. Kolor biały znajduje się u górze flagi i symbolizuje orła, jest to element potraktowany jako ważniejszy, czerwień stanowiła tło tarczy herbowej, dlatego widnieje u dołu.

Kolor czerwony był kolorem uprzywilejowanym, posługiwali się nim najdostojniejsi i najbogatsi. Uzyskanie trwałego czerwonego koloru było kosztowne. Czerwony barwnik produkowano z wydzieliny owadów o nazwie czerwiec – stąd nazwa koloru i miesiąca. Za prawdziwie narodową barwę polską należałoby uznać karmazyn czyli ciemną czerwień, od późnego średniowiecza uważaną u nas za barwę najszlachetniejszą. Kolor biały był powszechniejszy w użyciu – symbolizował czystość, porządek i szlachetność. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z symboli naszego narodu, dlatego pozostaje pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. Otaczanie jej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.


Rozetka – instrukcja oraz film

Wśród znaków i symboli powstania wielkopolskiego ważne miejsce zajmuje rozetka patriotyczna. Dlaczego były noszone przez powstańców 1918-1919? Żołnierze wracając z frontu I wojny światowej mieli na sobie mundury obcych państw, najczęściej niemieckie. Dlatego by pokazać, że są Polakami i walczą w polskiej spawie przyozdabiali niemieckie mundury polskimi barwami narodowymi. Na nakryciach głowy pojawiały się srebrne orły i biało-czerwone kokardy, w najróżniejszych wersjach i wielkościach. Biało-czerwone rozety przypinano również do płaszczy i kurtek mundurowych. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 możecie znaleźć dwa rodzaje rozet, zgodnych z regulaminem wojskowym. Pierwsze z nich z pewnością doskonale znacie – czerwone na zewnątrz i białe w środku. Drugi rodzaj możecie wykonać w domu – białe na zewnątrz, czerwone w środku, a w samym środku widnieje orzeł! Dlaczego w tej rozecie kolory są odwrócone? Ponieważ orzeł, jako nasze godło narodowe, widnieje zawsze na czerwonym tle.

Proponowane

Muzeum Uzbrojenia podczas wystawy czasowej „Jednoślady Operacji Overlord” prezentuje wybrane modele pojazdów jednośladowych Aliantów. Część z nich można pokolorować.
Rysunki powstały w związku z wystawą czasową „Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE