Wystawę zorganizowaną z okazji sprowadzenia do kraju prochów śp. kpt. Kazimierza Spornego jak i obchodów 10 – lecia służby samolotów F-16 pod polskim niebem, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało specjalną wystawę plenerową pt. „Lotnicy Armii „Poznań’”.
Wystawa przedstawia zarys historii i losów lotników biorących udział w wojnie obronnej w Polsce 1939 roku. Na szesnastu planszach prezentowane są przede wszystkim zdjęcia sylwetek pilotów 3. Pułku Lotniczego w Poznaniu-Ławicy przed wybuchem wojny.
Zdjęcia z jednostek, biogramy poszczególnych pilotów, mapy działań, meldunki, wytyczne operacyjne jak i wspomnienia tych, którzy to przeżyli – te i inne materiały stanowią próbę uchwycenia całości działań na wielkopolskim odcinku frontu pierwszych dni wojny. Uwagę poświęcono nie tylko Dywizjonowi Myśliwskiemu, lecz również jednostkom obserwacyjnym, a także pomocniczym, które sprawowały swoistą rolę „oczu dowódcy”. Na poszczególnych planszach historie:
- 3 Pułku Lotniczego – Sztab Lotniczy Armii „Poznań”
- III./3. Dywizjonu Myśliwski w składzie 131. i 132 Eskadry Myśliwskiej z Poznania (piloci i dowodzący, mapa zakresu działań, meldunki, zdjęcia)
- 33. i 36. Eskadry Obserwacyjnej oraz 34. Eskadry Rozpoznawcza (piloci i dowodzący, mapa zakresu działań, meldunki, zdjęcia) – jednostki o charakterze pomocniczym itd.
Wystawę czasową pt. „Lotnicy Armii „Poznań’” można oglądać na ekspozycji plenerowej Muzeum Uzbrojenia – oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, na poznańskiej Cytadeli, do końca września br.