W ramach obchodów 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego otworzyliśmy wystawę poświęconą Powstańcom Wielkopolskim, którzy zostali odznaczeni orderem Virtuti Militari za walki w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystawa nie tylko przedstawia bohaterów, którzy swoją odwagą oraz męstwem zasłużyli na najwyższe odznaczenie, ale przede wszystkim opowiada o ich tragicznej śmierci w Katyniu.
Wystawie towarzyszy program edukacyjny, którego największą wartością jest prezentacja ekspozycji w wielkopolskich szkołach. Oprócz możliwości poznania sylwetek powstańców uhonorowanych najwyższym odznaczeniem, odbywają się spotkania z dr Wojciechem Bogajewskim , prezesem Stowarzyszenia “Katyń” oddział w Poznaniu, który rozwija główne wątki, pojęcia, czyli to, co młodzieży może wydać się trudne, a za sprawą spotkania ze specjalistą staje się zrozumiałe.
Wernisaż wystawy – 27.12 2021 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu
Wystawę można zwiedzać do 16. lutego 2022
Opracowanie merytoryczne i graficzne – Anna Adamska
Dokumentacja prezentacji wystawy w poszczególnych szkołach:
Tarnowo Podgórne
Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wlkp. w Tarnowie Podgórnym miało przyjemność gościć wystawę „ Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Od dnia 11 stycznia do dnia 1 lutego prezentowane były sylwetki 24 oficerów oraz plansze nt. Powstania Wielkopolskiego, ludobójstwa w Katyniu oraz historii Orderu Virtuti Militari. Wystawę poprzedził wykład członka Stowarzyszenia Katyń dr Wojciecha Bogajewskiego, wykład dotyczył historii powstańców wielkopolskich od pracy organicznej, przez pierwszą wojnę światową, powstanie wielkopolskie, wojnę polsko-bolszewicką, drugą wojnę światową, mord katyński i czasy PRL-u. Uczniowie mieli możliwość w skondensowany sposób poznać historię patrona naszego Liceum. Ze względu na pandemię w wykładzie uczestniczyły tylko dwie klasy, jednak za zgodą prelegenta wykład został nagrany i po zimowych feriach uczniowie na lekcjach historii będą mogli go wysłuchać. Z wystawą zapoznali się uczniowie i nauczyciele naszego liceum, oraz rodzice, którzy uczestniczyli w zebraniu z wychowawcami dnia 13 lutego, łączna ilość odwiedzających wystawę to ok. 320 osób.
Paulina Habryło, nauczyciel historii
Śrem
„Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari ofiary ludobójstwa w Katyniu” to tytuł wystawy, którą w Śremie obejrzeć można było tylko w Zespole Szkół Politechnicznych w dniach: 21 -25 lutego 2022 r. Wystawa została przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w partnerstwie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego i pod patronatem KO w Poznaniu w ramach Centralnych obchodów rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Dyrekcja szkoły zaprosiła mieszkańców Śremu i okolic oraz uczniów szkół powiatu śremskiego do zwiedzania wystawy w auli ZSP.
Zaproszenia i informacje zostały zamieszczone na szkolnym Fb i w lokalnej prasie.
Otwarcie wystawy połączone z wykładem prezesa Stowarzyszenia p. dr. inż. Wojciecha Bugajewskiego miało miejsce we wtorkowe przedpołudnie, o godzinie 11.30. W tej prezentacji wzięli udział uczniowie czterech klas Technikum nr 3 w Śremie ( 95 uczniów), dyrekcja szkoły i nauczyciele oraz zaproszeni goście – p. Wioleta Jastrząbek- naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu.
Po wykładzie dr. Bugajewskiego uczniowie i nauczyciele oraz przedstawicielka starostwa śremskiego mieli możliwość zapoznać się z materiałami zgromadzonymi na wystawie.
W dniach 22- 25 lutego br. Wystawę zwiedziło 255 uczniów. W ciągu całego tygodnia było to 350 uczniów zarówno z klas technikum, jak i klas szkoły branżowej.
Zwiedzający wystawę uczniowie byli najpierw przygotowani przez nauczyciela – opiekuna grupy – do jej obejrzenia: dowiadywali się o losach Polaków w zaborze pruskim w XIX wieku. Poznawali działania naszych przodków podejmowane zarówno w ramach nurtu insurekcyjnego, jak i pracy organicznej u podstaw (działalność wybitnych organiczników). Omawiana była sytuacja w Prowincji Poznańskiej poprzedzająca wybuch Powstania Wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem roli skautingu i harcerstwa, Służb: Obywatelskiej i Ludowej, Centralnego Komitetu Obywatelskiego (późniejszej Naczelnej Rady Ludowej), Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego. Poszerzona została zawarta na eksponowanych planszach informacja o dowódcach powstania, jego zasięgu, frontach i zdobyczach powstańców. Nauczyciel wyjaśniał również uczniom przyczyny niechęci Niemców i Rosjan podczas II wojny światowej wobec Powstańców, aresztowania, a także śmierć wielu z nich zarówno podczas akcji rozstrzeliwania Polaków przez Niemców w Wielkopolsce, jak i zgładzenia wielu oficerów polskich w Katyniu przez Rosjan. Uczniowie zwiedzający wystawę poszerzyli swoją wiedzę o Patronach szkoły: Powstańcach Wielkopolskich, a na podstawie zarówno materiałów zamieszczonych na wystawie, jak i prelekcji nauczyciela do 20 marca przygotowują referaty o roli Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów.
Szkoła otrzymała dodatkowo książkę „Mieszkańcy województwa poznańskiego ofiary ludobójstwa katyńskiego” autorstwa przybyłego gościa. Wystawa jest udostępniona do zwiedzania przez cały tydzień w godzinach pracy szkoły.
Gostyń
Upamiętnienie Powstańców Wielkopolskich
w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu
W dniu 8 marca 2022 r. podczas szkolnej uroczystości upamiętniającej patrona szkoły wręczone zostały przez Starostę Gostyńskiego Pana Roberta Marcinkowskiego oraz dyrektora Pana Macieja Marcinkowskiego nagrody zwycięzcom XXIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919.
W kategorii szkół podstawowych uhonorowani zostali:
- Kamil Karolewicz – reprezentujący Szkołę Podstawową nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu
- Kamila Borowiec – reprezentująca Szkołę Podstawową im. ppłk. dra Bernarda Śliwińskiego w Poniecu
- Dominik Wiśniewski – reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu
W kategorii szkół średnich nagrody otrzymali :
- Maria Niemczyk – reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu
- Kacper Letkiewicz – reprezentujący Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu
- Natalia Gagat – reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu
Następnie Pan Robert Zbieralski, nauczyciel ZSZ w Gostyniu i pasjonat historii, w interesujący sposób przybliżył uczestnikom uroczystości treści związane z wystawą przygotowaną przez Stowarzyszenie Katyń w Poznaniu – „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari ofiary ludobójstwa w Katyniu”.
Uroczystość zakończył krótki występ słowno – muzyczny młodzieży. O uroczystości i otwarciu wystawy poinformowały również zaproszone lokalne media.
Po uroczystości zgromadzona młodzież i goście zwiedzili wystawę usytuowaną w auli budynku szkoły przy ul. Juliana Tuwima 44. W kolejnych dniach nauczyciele historii
i wychowawcy wraz z uczniami mieli okazję obejrzeć przygotowaną ekspozycję i uczestniczyć w tematycznych lekcjach. Łącznie w ciągu tygodnia z wystawą zapoznało się 345 uczniów.
Ponadto w dniu 24 marca br. odbyła się prelekcja wygłoszona przez dra inż. Wojciecha Bogajewskiego, prezesa Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu, której wysłuchało ok. 70 uczniów. Na zakończenie spotkania z młodzieżą Pan Wojciech Bogajewski wręczył dla szkoły pamiątkową publikację „Mieszkańcy województwa Poznańskiego ofiary ludobójstwa katyńskiego”, za którą bardzo dziękujemy.
Pomimo tego, że warunki oraz okoliczności pandemii zmuszają organizatora do elastyczności, aktualny plan zakłada prezentacje wystawy w następujących miejscowościach: