W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 odbyła się prezentacja nieznanych dotąd w Polsce zdjęć, wykonanych w Poznaniu przez Lisę Larsen, amerykańską fotoreporterkę czasopisma LIFE w pierwszą rocznicę “Czarnego Czwartku”. W jakich okolicznościach zostały wykonane i po latach odnalezione opowiadał dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. To on odkrył kilkanaście fotografii Larsen w digitalizowanym archiwum amerykańskiego magazynu Time.
Larsen była jedną z najlepszych fotoreporterek w USA. W 1957 roku przyjechała na cztery miesiące do Polski. Miesiąc spędziła w Poznaniu zainteresowana miastem rok po wydarzeniach z czerwca 1956 roku. Robiła zdjęcia przy grobach ofiar a także w czasie procesji w oktawę Bożego Ciała, która zbiegła się z pierwszą rocznicą Czerwca 56. Według raportów UB wzięło w niej udział co najmniej 50 tysięcy ludzi. W archiwach UB nie znaleziono jednak żadnych zdjęć z pierwszej rocznicy Czerwca 56. Unikatowe, kolorowe fotografie Lisy Larsen robią wrażenie.
Dr Piotr Grzelczak ma nadzieję, że w archiwum Time’a trafi jeszcze na kolejne, poznańskie zdjęcia. Czyni też starania o pozwolenie na ich wykorzystanie publiczne i do pracy naukowej.
IPN oraz Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 apelują do wszystkich, którzy mają w rodzinnych archiwach zdjęcia lub inne pamiątki związane ze zrywem poznaniaków w 1956 roku o ich zgłaszanie – każdy dokument może okazać się ważny i uzupełnić historię, w której jeszcze wiele jest do odkrycia….