Najcenniejsze, najbardziej intrygujące, wyjątkowe… 18 maja w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zaprezentowana zostanie pierwsza odsłona „Wystawy jednego eksponatu”. Najciekawsze artefakty z muzealnych zbiorów będzie można podziwiać do 6 stycznia 2022 r.
Są owocem ludzkiej działalności, unikatowym świadectwem minionych epok, łącznikiem między czasami współczesnymi a przeszłością. Zabytki – pamiątki minionych czasów to serce każdego muzeum. Przekazują wiedzę o czasach, w których powstały: o ówczesnej kulturze, osiągnięciach nauki, gospodarki i sztuki. Są upamiętnieniem niecodziennych wydarzeń ale i codziennego życia. Już wkrótce najcenniejsze obiekty z kolekcji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i ich wyjątkowe historie zaprezentowane zostaną na nowej, cyklicznej ekspozycji, której premierę zaplanowano na
18 maja.
Na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rozbudowywana kolekcja Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 znacząco się powiększyła. Pozyskane drogą kupna i darowizny artefakty istotnie poszerzyły wiedzę o historii Powstania Wielkopolskiego. Dziś przyszła pora, aby te wyjątkowo cenne muzealne precjoza zaprezentować szerszej publiczności.
„Wystawa jednego eksponatu” to prezentacja najciekawszych i najbardziej wartościowych obiektów wydobytych z przepastnych muzealnych magazynów. Co miesiąc, w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zademonstrowany zostanie jeden eksponat i jego wyjątkowa historia. Część obiektów pozyskana została przez Muzeum przed laty, część – to nowe nabytki, które darczyńcy przekazali w ramach zainaugurowanej w 2018 roku zbiórki pamiątek dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. „Wystawa jednego eksponatu” to nie tylko prezentacja kolekcji, ale również przedsięwzięcie podkreślające rangę i znaczenie każdej pamiątki po Powstaniu Wielkopolskim jaka trafia do muzealnych zbiorów.
Bohaterem pierwszej odsłony „Wystawy jednego eksponatu” będzie poduszka do odznaczeń Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. gen. Józefa Hallera. Ta cenna pamiątka przekazana do Muzeum przez Stanisława Tulińskiego – syna powstańca wielkopolskiego, jest przykładem jak unikatowe obiekty przechowywane są w rodzinnych archiwach i jak pieczołowicie Wielkopolanie pielęgnują pamięć o przeszłości.
„Wystawa jednego eksponatu” będzie gościć pod dachem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 do 6 stycznia 2022 roku – w comiesięcznym cyklu, prezentując wybrane przez kuratorów najciekawsze eksponaty i archiwalia.
Podczas wernisażu, który odbędzie się 18 maja o godzinie 13.00, zaprezentowany zostanie dodatkowy, szczególny obiekt, w którego posiadanie Muzeum weszło w ostatnim czasie. Sztandar poznańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w latach 70. ubiegłego wieku został zakupiony przez niemieckiego kolekcjonera na targu staroci. Na przestrzeni kolejnych lat zmieniał właścicieli, by w 2021 r. stać się ostatecznie ozdobą kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Wystawa: Wystawa jednego eksponatu. Artefakty ze zbiorów Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Kuratorzy wystawy: Marcin Wiśniewski, Jan Gruszka
Termin: 18.05.2021-06.01.2022
Miejsce: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Odwach, Stary Rynek 3
Partnerem wystawy jest Fundacja Zakłady Kórnickie
15 maja, w wyjątkowym dla nas Dniu Muzealnika, wystawa została oficjalnie otwarta. Na wernisażu mieliśmy przyjemność gościć: p. Grzegorza Jurę – Przewodniczącego Komisji Kultury, p. Roberta Gawła – Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, p. Tadeusza Musiała – Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, p. prof. Zbigniewa Pilarczyka – przewodniczącego Rady Muzeum. Wszystkim Gościom pięknie dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy zaś do Fundacji Zakłady Kórnickie, dzięki której zrealizowaliśmy “Wystawę jednego eksponatu”.