Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

9 września 1939 roku rozpoczęła się największa bitwa Września 1939 – Bitwa nad Bzurą. Z tej okazji Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało nową publikację. Wierni przysiędze. Na wrześniowym szlaku Armii „Poznań” autorstwa Jarosława Bączyka. To pierwszy z serii zeszytów, któremu nadaliśmy hasło „tropem historii”. Chcielibyśmy, żeby sięgali po nie czytelnicy, którzy chcą dowiedzieć się więcej…

„Tropem historii” to nowa seria wydawnicza zainicjowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Intrygujące teksty oraz bogaty materiał źródłowy opracowany przez pasjonatów, już wkrótce staną się nie lada gratką dla amatorów polskich dziejów. Wielbiciele dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej historii znajdą tu tematy odpowiadające problematyce poruszanej w przestrzeni ekspozycyjnej pięciu oddziałów WMN: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań” na Cytadeli, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII oraz Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956.

Tą serią nadrabiamy pewne zaległości i lukę na rynku popularnych wydawnictw, które w przystępny sposób opowiadają o często mało znanych wydarzeniach ściśle związanych z historią Poznania, Wielkopolski i naszej Ojczyzny. Naszą ambicją jest, aby rokrocznie  ukazywały się nowe  zeszyty „Tropem historii”. Od Państwa zainteresowania i pozytywnych reakcji zależeć będzie los naszego wydawniczego przedsięwzięcia. Zrobimy wszystko, by prezentowane publikacje przyciągnęły Państwa uwagę, a opisywanie przez nas historie, postaci, pojedyncze wydarzenia związały Państwa mocniej z naszym miastem i regionem” – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor WMN.

Serię „Tropem historii” zainauguruje publikacja Wierni przysiędze. Na wrześniowym szlaku Armii „Poznań” autorstwa Jarosława Bączyka – kustosza i kierownika Muzeum Armii „Poznań” na Cytadeli. Praca w przystępny i ciekawy sposób prezentuje  tło polityczne oraz międzynarodowe uwarunkowania poprzedzające wybuch wojny z Niemcami, a w części zasadniczej – skład, zadania i szlak bojowy Armii „Poznań” ze szczególnym uwzględnieniem bitwy nad Bzurą. Wydawnictwo uzupełnia bogata ikonografia, w tym opublikowane po raz pierwszy zdjęcia kpr. Edmunda Speitela, ofiary bombardowania dworca Tama Garbarska w Poznaniu (1 IX 1939) oraz grupy polskich generałów opuszczających zajętą przez Niemców Warszawę (1 X 1939).

Premierowy tom nowej serii wydawniczej trafi do sprzedaży 9 września 2021 roku.

Do kupienia w sklepikach wszystkich oddziałów WMN 

Publikacja: Tropem historii: Wierni przysiędze. Na wrześniowym szlaku Armii „Poznań”

Autor: Jarosław Bączyk

Wydawca: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

ISBN 978-83-953434-5-2

Armia „Poznań” była jedną z siedmiu armii przeznaczonych do obrony granic kraju przed agresją niemiecką (plan „Zachód”). Jej dowódca, gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, miał do dyspozycji cztery dywizje piechoty i dwie brygady kawalerii (łącznie 115 tys. żołnierzy), których rozlokowano na obszarze Wielkopolski. Choć początkowo armia ta nie była atakowana, to 6 września 1939, ze względu na niekorzystną sytuację na froncie, otrzymała rozkaz opuszczenia swoich pozycji i odwrotu w kierunku Warszawy. W tym samym czasie pod stolicę docierały już jednak pierwsze jednostki Wehrmachtu. Aby uniknąć okrążenia, gen. Kutrzeba zdecydował się uderzyć na południe w rozciągnięte skrzydło wojsk niemieckich i utorować sobie drogę do Warszawy. Nad rzeką Bzurą doszło wówczas do największej bitwy kampanii wrześniowej.

Bitwa nad Bzurą trwała od 9 do 16 września 1939. Wzięło w niej udział ponad 650 tys. żołnierzy, z czego ok. 225 tys. po stronie polskiej. Mimo początkowych sukcesów siły dwóch polskich armii, „Poznań” i „Pomorze”, zostały pobite przez oddziały 8. i 10. Armii niemieckiej. Bilans walk to niemal 9,5 tys. poległych i 19 tys. rannych żołnierzy Armii „Poznań”. Do stolicy przebiło się ok. 12 tys. żołnierzy, dalszych kilkadziesiąt tysięcy trafiło do niewoli.

Dodaj komentarz

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE