Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Muzeum Martyrologii

Wielkopolan - Fort VII

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Muzeum powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. To był pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Gdyby nie zbrodnie popełniane na Polakach w Forcie VII w czasie II wojny światowej, kluczowym elementem jego ogólnej charakterystyki byłoby stwierdzenie, iż jest to atrakcja turystyczna zasługująca na uwagę jako interesujący przykład niemieckiej architektury militarnej z końca XIX w.

Istotnie, Fort VII dysponuje wieloma atutami, które czynią zeń popularne miejsce odwiedzin miłośników budowli fortyfikacyjnych. Na przełomie XIX i XX stulecia twierdza fortowa w Poznaniu, w skład której wchodził Fort VII, była największą niemiecką twierdzą zbudowaną dla obrony wschodnich granic II Rzeszy. Fort VII jest najlepiej zachowanym obiektem zewnętrznego pierścienia fortyfikacji, którym wilhelmińskie Niemcy opasały Poznań, by bronić się przed ewentualnym atakiem wojsk carskiej Rosji.

Zwiedzanie Fortu VII pod opieką przewodnika jest znakomitą okazją do zdobycia elementarnej wiedzy nt. poznańskich fortyfikacji i poczucia chłodnej atmosfery dużego obiektu fortyfikacyjnego. Tym, co przede wszystkim decyduje o wyjątkowości Fortu VII, jest jego obecne funkcjonowanie jako niezwykle ważnego miejsca pamięci, służącego utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności przez niemieckiego okupanta. W październiku 1939 r. hitlerowskie Niemcy utworzyły w Forcie VII pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny – Konzentrationslager Posen.

Oficjalna nazwa obozu była później zmieniana dwukrotnie, nie miało to jednak wpływu na sytuację znajdujących się w nim więźniów. Przez Niemców Fort VII określany był potocznie jako Lager der Blutrache – „obóz krwawej zemsty”. Obóz w Forcie VII był największym w Wielkopolsce ośrodkiem eksterminacji polskich elit, miejscem, w którym niemieccy oprawcy dopuszczali się niewyobrażalnego wręcz okrucieństwa. Dość powiedzieć, iż więźniowie, którym komunikowano, że zostaną przeniesieni do obozów budzących wyjątkową grozę, np. Auschwitz, Dachau, Gross-Rosen, Mathausen-Gusen, Buchenwald i in., byli spostrzegani przez przebywających z nimi z celi towarzyszy niedoli jako ci, którym los dał szansę na przeżycie…

W początkowym okresie istnienia obozu koncentracyjnego w Forcie VII kierowano do niego przede wszystkim osoby, które władze niemieckie uznawały za przeciwników politycznych lub wrogów Niemiec i Niemców. W pierwszej kolejności rozprawiono się z inteligencją wielkopolską jako możliwym zarzewiem przyszłego buntu oraz z powstańcami wielkopolskimi i śląskimi uznawanymi za zdrajców niemieckiego państwa. Grupy te aresztowano na podstawie przygotowanych jeszcze przed wybuchem wojny list proskrypcyjnych, zaś same aresztowania traktowano jako element tzw. Intelligenzaktion – „operacji politycznego oczyszczania terenu”.

Wraz z powstaniem i rozwojem na terenie Poznania i Wielkopolski struktur cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, coraz większą grupę więźniów stanowili przedstawiciele różnych tajnych organizacji, których działania były wymierzone przeciwko III Rzeszy. Do Fortu VII kierowano także osoby zatrzymane podczas łapanek.

Od połowy 1941 r. trafiali tam również ludzie, którzy uchylali się od pracy na rzecz Niemców, tzw. „niedzielnicy”, czyli więźniowie okresowi, którzy przebywali w Forcie VII od zakończenia pracy w sobotę do poniedziałkowego poranka. Krótkotrwały pobyt w obozie i wyniesiony stamtąd strach miał zmienić ich podejście do pracy. Niektórych zatrzymanych zamykano w celach „wychowawczych” na okres od 2 tygodni do 2 miesięcy. Fort VII był pierwszym obozem, w którym niemieccy oprawcy użyli gazu do masowego mordowania ludności cywilnej. W październiku 1939 r., krótko po otwarciu Konzentrationslager Posen, w jednej z remiz artyleryjskich Fortu VII Niemcy uruchomili testową komorę gazową, w której stosowano przywożony w butlach tlenek węgla (czad). Ofiarami testów było kilkuset pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego Kliniki Neurologiczno-Psychiatrycznej Uniwersytetu Poznańskiego. Proceder uśmiercania gazem trwał blisko dwa miesiące.

Testy zarzucono, gdyż tlenek węgla uznano za mało „efektywny” środek zabijania. Spacer po ekspozycjach Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII pozwala nie tylko poszerzyć wiedzę o zbrodniach popełnianych przez hitlerowców na mieszkańcach Wielkopolski, lecz także – dzięki emocjom pojawiającym się podczas oglądania eksponatów i słuchania opowieści przewodników – poczuć w części grozę tamtych okrutnych czasów. W części, gdyż strach i cierpienie, którego wówczas doświadczali Polacy, nie jest – na szczęście – elementem doświadczenia życiowego osób urodzonych po 1945 r. O Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII nie wystarczy powiedzieć, iż jest to miejsce, które trzeba odwiedzić. O takim miejscu należy mówić, iż powinno się w nim bywać.

Nie tylko po to, by wypełniać obowiązek oddawania hołdu Wielkopolanom pomordowanym przez niemieckiego okupanta. Z Fortem VII związane są losy ludzi, którzy zapisali wspaniałe karty w historii Polski – znakomitych naukowców, wybitnych artystów, zasłużonych nauczycieli, harcerzy, oddanych służbie Bogu i Ojczyźnie duchownych, osób budujących mozolną pracą potencjał gospodarczy Wielkopolski, czy wreszcie tych, którzy zbrojnie walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej – powstańców wielkopolskich i śląskich oraz uczestników ruchu oporu. Poznawanie historii życia tych ludzi to okazja do mówienia o wielkich sukcesach, z których Polska i Polacy mogą być dumni.

Ekspozycja Martyrologiczna prezentowana w Muzeum zalecana jest odbiorcom powyżej 14 r.ż.

Rozwiń

Zajrzyj do Muzeum

Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII znajduje się przy ul. Polskiej

Wystawy

Stałe
12.06
2024
Wystawa została otwarta w przypadającą 12 czerwca 2024, osiemdziesiątą  rocznicę wykonania wyroku śmierci na Józefie Vog...
23.04
2024
Na wystawę składa się kilkadziesiąt wielkoformatowych, archiwalnych fotografii, wykonanych m.in. przez Kazimierza Greger...
24.02
2024
Wystawa przygotowana i udostępniona w 80. rocznicę śmierci Floriana Marciniaka, pierwszego komendanta Szarych Szeregów.

Miejsce Pamięci ofiar Fortu VII w Poznaniu

Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego

Aktualności

28.11
2024
Aktualności, Komunikaty
28.listopada Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII będzie NIECZYNNE
28 listopada Muzeum Martyrologii Wielkopolan- Fort VII będzie nieczynne. Zapraszamy do zwiedzania w pozostałe dni- bez zmian, od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16. ...
1.11
2024
Aktualności
1 listopada w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
Fort VII jest szczególnym miejscem na mapie Poznania. To przede wszystkim miejsce pamięci, służące utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności p...
16.10
2024
Aktualności, Komunikaty
16 października Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII będzie czynne od 12:00
W najbliższą środę (16 października) Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII będzie czynne od godz. 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.
20.10
2024
Aktualności, Edukacja
Inauguracja XVI edycja akcji medialno-edukacyjnej: „Zapal znicz pamięci”
W imieniu organizatorów zapraszamy na inaugurację XVI edycji akcji medialno-edukacyjnej "Zapal znicz pamięci", której celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni dokonanych pr...

Wizyta

Odwiedź Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII

Muzeum Martyrologii Wielkopolan znajduje się przy ul. Polskiej.
Muzeum mieści się na terenie dawnego Fortu VII.

Czym dojechać?

Wjazd do Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII jest od ul. Polskiej (kierunek-ul. Bukowska).

Przed zjazdem do Muzeum stoi tablica informacyjna.

Osoba niedowidząca ma prawo wstępu do obiektu wraz z psem asystującym.

W kasie Muzeum dostępne są przewodniki w alfabecie Braille’a, z których można korzystać bezpłatnie podczas pobytu na ekspozycji.

Przed wizytą w oddziale można skorzystać z przedprzewodnika:

Przedprzewodnik po Forcie VII

Zwiedzanie indywidualne:
Bilet normalny6 PLN
Bilet ulgowy3 PLN
Bilet sieciowy normalny50 PLN
Bilet sieciowy ulgowy30 PLN
Zwiedzanie z przewodnikiem:
Oprowadzanie z przewodnikiem [PL]70 PLN
Oprowadzanie z przewodnikiem [ENG]90 PLN
Lekcja Muzealna 100 PLN
Uwaga! W każdy WTOREK wstęp jest bezpłatny!

listopad-luty
Poniedziałek nieczynne
Wtorek-Niedziela10:00-16:00
Wtorki – wstęp bezpłatny
marzec-październik
Poniedziałeknieczynne
Wtorek-Sobota10:00-17:00
Niedziela10:00-16:00

Dostępność

w Oddziałach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Adres korespondencyjny

ul. Polska, 60-591 Poznań

Kierownik
Jacek Kaczmarek
Telefon / fax
+48 (61) 848 31 38

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE