Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Dni Ułana 21-23 kwietnia 2017

Sprawdź

co u nas słychać

Dni Ułana 21-23 kwie...

Dni Ułana 21-23 kwietnia 2017

Dni Ułana 21-23 kwietnia 2017

Aktualności

WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI jest głównym organizatorem tegorocznych obchodów Dnia Ułana w Poznaniu. Przygotowuje je wspólnie z TOWARZYSTWEM BYŁYCH ŻOŁNIERZY I PRZYJACIÓŁ 15 PUŁKU UŁANÓW POZNAŃSKICH. Towarzystwo na zlecenie Muzeum w większości odpowiada za organizacje tradycyjnych zawodów na Woli, za główne uroczystości pod pomnikiem przy ulicy Ludgardy i za festyn na Cytadeli.

Historia kawalerii wpisuje się w dzieje, które w swoich oddziałach prezentuje WMN, szczególnie łączy się ona z ekspozycją Muzeum Powstania Wielkopolskiego i historią tego zrywu.

W grudniu 1918 roku powstali Konni Strzelcy Straży Poznania, którzy złożyli przysięgę 26 stycznia 1919 roku. Powstał 1.Pułk Ułanów Wielkopolskich, który w 1920 roku po włączeniu Armii Wielkopolskiej do sił wojskowych odrodzonej Polski, otrzymał nazwę 15. Pułku Ułanów.

WMN mając na uwadze, że co roku Dni Ułana przyciągają tłumy widzów, chce z jednej strony propagować przedwojenną tradycje ułańską, zachęcać do poznawania pięknej, wojskowej historii, z drugiej przyciągać zwiedzających do swoich ekspozycji.
Nie tylko Muzeum Powstania Wielkopolskiego dołącza do Dni Ułana. W niedzielę w czasie festynu na Cytadeli będzie można obejrzeć pojazdy z Muzeum Uzbrojenia, które w swoich zbiorach ma przede wszystkich wojskowy sprzęt z czasów II wojny światowej i pierwszych lat po wojnie.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości na organizację tegorocznych Dni Ułana dostało z Urzędu Miasta dotację w wysokości 100 tysięcy złotych.

DINGO
Powitamy go w czasie Dni Ułana. Pojazd trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Służył Polskim Siłom Zbrojnym na zachodzie w czasie II wojny światowej. W ceremonii przekazania go Polsce wziął udział prezydent Andrzej Duda w czasie swojej wizyty w Nowym Jorku. W Poznaniu będzie zaprezentowany w czasie festynu na Cytadeli!

„Pojazd trafił do USA po wojnie. Jego ostatnim właścicielem był John Gradomski z Michigan. Kilka miesięcy temu mężczyzna postanowił przeprowadzić się na Florydę i z tego powodu zaczął wyprzedawać swoją kolekcję militariów. Informacja, że znajduje się w niej Dingo, dotarła do Bogusława Winida, polskiego ambasadora przy ONZ. W pozyskiwanie wozu zaangażowali się też Gerald Kochan, dyrektor Polish American Museum w Port Washington oraz Melissa John, szefowa Bentley Priory Battle of Britain Trust (organizacja prowadząca Muzeum Bitwy o Wielką Brytanię). Wspólnym wysiłkiem udało im się znaleźć sponsora, dzięki któremu można było kupić ten eksponat. Wkrótce zapadła decyzja, że Dingo powinien trafić do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej, które jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. – Ten konkretny pojazd był używany przez 15 Pułk Ułanów Poznańskich, jedną z najsłynniejszych jednostek wojskowych w II Rzeczpospolitej oraz w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (…)

Dingo to brytyjski samochód pancerny z czasów II wojny światowej. Jego historia sięga 1938 roku, kiedy to War Office (departament rządu odpowiedzialny za armię) ogłosiło konkurs na projekt lekkiego, czterokołowego pojazdu rozpoznania. Najlepsza okazała się propozycja firmy BSA, która wkrótce została przejęta przez Daimlera. W efekcie powstał dwuosobowy wóz, uzbrojony w ręczny karabin maszynowy, wyposażony w sześciocylindrowy silnik o mocy 55 KM. Dingo został pokryty pancerzem o grubości wahającej się od 5 do 30 mm. Mógł pokonywać brody głębokie na pół metra oraz przeszkody terenowe o kącie nachylenia sięgającym 30 stopni. Ale chyba największym jego atutem była prędkość. Dingo mógł mknąć z szybkością, która dochodziła do 90 km/h.”
(polska-zbrojna.pl, Łukasz Zalesiński)

ZBIÓRKA DLA SYRII
Organizatorzy Dni Ułana włączają się programu „Poznań dla Syrii”, który wspólnie podjęli Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Arcybiskup Stanisław Gądecki. Celem jest wsparcie ofiar wojny, która od 5 lat toczy się w Syrii.
Program „Pomoc dla Syrii” ma objąć mieszkańców tego kraju, których według szacunków 80% żyje obecnie w ubóstwie. Pomocy potrzebuje około 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci.
W czasie Dni Ułana, w niedzielę wolontariusze będą zbierać pieniądze na pomoc dla Syryjczyków – w czasie festynu na Cytadeli.

Historia
DNI UŁANA czyli Święto Pułkowe Poznańscy Ułani obchodzili zawsze w rocznicę pierwszej dekoracji ich sztandaru Krzyżem Srebrnym Orderu „Virtuti Militari” przez Marszałka Józefa Piłsudskiego 22 kwietnia 1921 roku za udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Ułańskie Święto przed II wojną utrwaliło schemat, któremu wierni chcą pozostać obecni kontynuatorzy tej tradycji. Stałymi punktami programu były zawsze Capstrzyk i Apel Poległych, które od 1928 odbywały się przed odsłoniętym rok wcześniej, pomnikiem ułanów przy ulicy Ludgardy. Ułani modlili się podczas mszy świętej a potem brali udział w zawodach, w których popisywali się swoimi umiejętnościami.
1933 – powstaje Towarzystwo byłych Żołnierzy 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich
1982 – odbudowano zniszczony w 1939 roku Pomników Ułanów przy ul. Ludgardy
1986 – pierwszy raz po wojnie na ulicach Poznania pojawiają się jeźdźcy w ułańskich mundurach
1991 – powstaje Towarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich – kontynuator przedwojennego Towarzystwa
Od wielu lat w święcie ułańskim bierze udział 15.batalion Ułanów Poznańskich z Wędrzyna, który odziedziczył barwy po przedwojennym pułku.

Więcej dostępne:
www.15pu.pl
www.dniulana.pl

Proponowane

20.12
2024
Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Wielkopolski z radością ogłasza start III edycji Konkursu Plastycznego “Barwy Powstan...
2024
listopad
Zapraszamy na cykl prelekcji poszerzających historię, którą można zobaczyć na ekspozycji stałej w Muzeum Powstania Wielk...
12.11
2024
W Muzeum Powstania Poznańskiego- Czerwiec 1956 odbyła się promocja książki “Adwokat Poznańskiego Czerwca 1956. Stanisław...
11.11
2024
Święto Niepodległości można było obchodzić także w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.
9-10
listopada
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zostało zaproszone do udziału w obchodach Święta Niepodległości w Groningen.
9-10
listopad
Mimo, że wystawa za nami, to nie koniec! Już od 9 listopada będzie można zobaczyć ją w Holandii! Wielkopolskie Muzeum Ni...

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE