Hołd pomordowanym przez Niemców

Artykuły / Wydarzenia w Muzeum - 2016 r.
Autor itrap Opublikowano: 06 Kwi 2017 - 21:55

Ponad 250 osób zebrało się dziś w Forcie VII, żeby oddać hołd więzionym i pomordowanym w czasie II wojny światowej w pierwszym obozie koncentracyjnym, którzy Niemcy utworzyli na ziemiach polskich.

Nigdy nie dowiemy się ile osób zginęło w Forcie VII w Poznaniu. Ocenia się, że uwięzionych mogło tu być 20 tysięcy ludzi, ale niektórzy podają także liczbę 40 tysięcy.

Jak co roku w Miesiącu Pamięci Narodowej byli więźniowie, kombatanci, harcerze, uczniowie szkół, władze miasta i województwa w asyście wojskowej wspominali, modlili się, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Ścianą Śmierci. Zenon Wechmann, prezes Wojewódzkiej Rady Kombatantów mówił głównie do młodzieży, przywołując ich rówieśników z czasów wojny jako wzór postawy i zachowania. Wzruszony prosił o zachowanie pamięci o wszystkich ofiarach strasznych czasów.

Tegorocznym bohaterem obchodów był podharcmistrz Tadeusz Wojtczak „Butny Ryś” – pochodził z podpoznańskiego Buku, przed wojną prowadził tam Ośrodek Harcerski. Po wybuchu wojny został komendantem Szarych Szeregów w Buku. W 1943 roku aresztowało go Gestapo. Osadzony najpierw w Forcie VII został potem wywieziony i zamordowany w obozie w Gross-Rosen
.
Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego przedstawili piękną inscenizację, opartą na tekstach i wspomnieniach więźniów Fortu VII. Przygotowali ją pod opieką swojej nauczycielki Ewy Korońskiej i Wiesława Zanowicza, aktora Teatru Polskiego.

W dzisiejszej uroczystości wziął udział burmistrz Buku, Stanisław Filipiak oraz harcerze Drużyny imienia Tadeusza Wojtczaka. W Forcie VII do końca miesiąca można oglądać wystawę pamiątek po bohaterskim harcmistrzu.


Artykuł ze strony
  http://wmn.poznan.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
  http://wmn.poznan.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=482