Pamiętają o męczenniku

Artykuły / Wydarzenia w Muzeum - 2016 r.
Autor itrap Opublikowano: 16 Lut 2017 - 15:56

77 lat temu w Forcie VII zginął Ludwik Mzyk - duchowny rzymskokatolicki, werbista. Od 1939 roku przełożony Domu Misyjnego Zgromadzenia Słowa Bożego w Chludowie.

Był ofiarą tzw. Intelligenzaktion, realizowanej przez Niemców operacji „politycznego oczyszczania terenu”, której celem była eksterminacja środowisk patriotycznych w Wielkopolsce. Zginął męczeńską śmiercią 20 lutego 1940 roku.
W 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił Ludwika Mzyka błogosławionym w grupie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

W najbliższą niedzielę (19 lutego) o godzinie 13.00 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII odbędą się obchody związane ze wspomnieniem śmierci błogosławionego.
W uroczystości weźmie udział Rektor Domu Misyjnego Ojców Werbistów w Chludowie, ks.Jan Wróblewski. Ojcowie werbiści poprowadzą modlitwę. Kustosz MMW-Fort VII, Leszek Wróbel wygłosi krótką prelekcję o prześladowaniach duchownych w ramach tzw. Intelligenzaktion. Na zakończenie uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze pod „Ścianą Śmierci”.


Artykuł ze strony
  http://wmn.poznan.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
  http://wmn.poznan.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=460