:: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu - www.muzeumniepodległości.poznan.plPolska zobacz więcej
   


Menu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego - facebook | g+ | twitter

Muzeum Ubrojenia - Facebook

WMWN na YouTube

Facebook ogólny WMN

 
 
.
Projekty realizowane przez Muzeum


POZnan


Samorządowa
Instytucja Kultury miasta

 
  
   

Komunikat dot. nowych godzin otwarcia i nowych cen biletów

NOWE, Ujednolicone godziny otwarcia we wszystkich oddziałach tj. :
1) w miesiącach od marca do października: 10:00 – 17:00
2) w miesiącach od listopada do lutego: XI – II: 10:00 – 16:00
3) wszystkie niedziele bez względu na miesiąc: 10:00 – 16:00
Zmiany dot. godzin obowiązują od 1 lipca 2016 roku
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nowe ceny biletów (od 1 września 2016 roku)
- normalny - 8 zł
- ulgowy - 4 zł
- dniem bezpłatnym jest wtorek

Powyższe ceny obowiązują w następujących oddziałach:
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
- Muzeum Powstania Poznańskiego- Czerwiec 1956
- Muzeum Uzbrojenia
- Muzeum Armii "Poznań"

Nowe ceny biletów w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII (od 1 września 2016 roku)
- normalny - 4 zł
- ulgowy - 2 zł

NOWOŚĆ! Bilet sieciowy - uprawnia do zwiedzenia wszystkich oddziałów Muzeum w ciągu 7 dni kalendarzowych, licząc od dnia odwiedzin pierwszego z wybranych oddziałów (od 1 września 2016 roku)
- normalny - 25 zł
- ulgowy - 12 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem (od 1 września 2016 roku)
- w języku polskim - 40 zł
- w języku angielskim/niemieckim - 60 zł Wydarzenia w Muzeum - 2016 r.
W pomieszczeniach Muzeum Powstania Wielkopolskiego w piątek 11 marca odbyło się otwarcie wystawy „Powstanie Wielkanocne 1916-2016”. W uroczystości wziął udział Ambasador Irlandii w Polsce – Gerard Keown.
Wernisaż rozpoczęło wystąpienie Tomasza Łęckiego – dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (Muzeum Powstania Wielkopolskiego funkcjonuje w  strukturze Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Następnie głos zabrał Ambasador Keown, który w krótkim wystąpieniu podkreślił zbieżność historycznych zdarzeń – Powstania Wielkanocnego w 1916 roku, które było zrywem Irlandczyków w celu wyzwolenia się spod panowania Anglii, oraz Powstania Wielkopolskiego, które wyzwoliło część Polski spod okupacji niemieckiej. Niestety powstanie Irlandczyków zakończyło się niepowodzeniem, a niepodległość Irlandia uzyskała dopiero w 1921 roku.
Wystawę „Powstanie Wielkanocne 1916-2016” będzie można oglądać do 6 maja br. w godzinach otwarcia Muzeum Powstania Wielkopolskiego (Stary Rynek 3, Odwach, Poznań), czyli od wtorku do piątku w godz. 10-17 oraz w sobotę (wstęp bezpłatny) i niedzielę w godz. 10-15 (w poniedziałek Muzeum jest nieczynne).
Organizatorem wystawy jest Fundacja Kultury Irlandzkiej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Powstanie wystawy wsparł Bank Zachodni WBK SA.
 - Przemawia Ambasador Irlandii w Polsce - Gerard Keown. Aktualne wystawy Muzeum
Serdecznie zapraszamy do Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) na poznańskiej Cytadeli na otwarcie wystawy czasowej „Uzbrojenie i wyposażenie polskich jednostek powietrzno-desantowych 1945-1996”. Zwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z wybranymi elementami uzbrojenia używanymi w drugiej połowie XX w. przez polskich spadochroniarzy wojskowych. Zaprezentowane zostaną różne modele spadochronów wraz z dokumentacją, narzędziami do układania oraz częściami serwisowymi. Pojawi się całą gama uzbrojenia wraz akcesoriami. Zobaczyć będzie można: umundurowanie i wyposażenie, manekiny ubrane w charakterystyczne mundury i kombinezony kamuflażowe, różnorodne zasobniki desantowe i noże spadochronowe. Nie zabraknie też bordowych beretów i innych nakryć głowy oraz znaków i oznak stosowanych w polskich formacjach spadochronowych.
Większość z prezentowych podczas wystawy eksponatów stanowi własność poznańskich kolekcjonerów, którym zależy na przybliżeniu zainteresowanym historii oraz barwy i broni polskich jednostek powietrzno-desantowych.

„Uzbrojenie i wyposażenie polskich jednostek powietrzno-desantowych 1945-1996”
Otwarcie wystawy: 18 marca o godz. 14.00
Czas trwania: 18 marca – 12 maja 2016
Miejsce: Muzeum Uzbrojenia, Cytadela, Poznań


Komentarz? Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

 Aktualne wystawy Muzeum
24 kwietnia 1916 oddziały Armii Obywatelskiej i Irlandzkich Ochotników zajęły główne budynki w Dublinie. Kwaterą główną powstania stał się majestatyczny budynek Poczty Głównej przy Sackville St. Patrick Pearse, komendant główny powstania, odczytał na schodach poczty Deklaracje Niepodległości. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Irlandii. Deklaracja powoływała do istnienia Republikę Irlandzką oraz przyznawała równe prawa swoim obywatelom bez względu na płeć i wyznanie. Na budynek poczty wciągnięto irlandzki trójkolor i zieloną flagę ze złotych napisem „Republika Irlandzka”. Walki trwały kilka dni, 29 kwietnia dowództwo musiało podjąć decyzje o bezwarunkowej kapitulacji.
Organizatorem wystawy jest Fundacja Kultury Irlandzkiej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.


„Powstanie Wielkanocne 1916-2016”
Wernisaż: 11 marca 2016 r., godz. 18:00
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Stary Rynek 3, Odwach, Poznań


Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

 Wydarzenia w Muzeum - 2016 r.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum  Niepodległości w Poznaniu) jest organizatorem konkursu skierowanego dla dzieci młodzieży szkolnej. Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie nauczycieli i uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką Poznańskiego Czerwca 1956 roku, popularyzowanie wiedzy o najnowszej historii stolicy Wielkopolski, a także krzewienie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.
Regulamin konkursu - link


Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Wystawy WMN
Projekt fotograficzny i wystawa „Zwycięzcy. Poznań 1945”

Wystawę można oglądać na terenie Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli (al. Armii Poznań) do 22 lutego 2016 r.  Otwarcie miało miejsce 12 lutego, wystawę zainaugurował wykład dr. Michała Krzyżaniaka zatytułowany „Armia Czerwona oczami poznaniaków”. Prelekcja oparta była o cytaty ze wspomnień, często mocno odbiegających od stworzonego w epoce PRL-u wizerunku żołnierza radzieckiego, jako wyczekiwanego wyzwoliciela. Ideą wystawy jest podjęcie próby przedstawienia żołnierzy sowieckich w neutralnym świetle. Obserwujemy ich więc w trakcie wizyty w atelier na pamiątkę swych kampanii lub w sytuacyjnych zdjęciach pamiątkowych. Organizatorzy wystawy zaaranżowali także sytuacje ukazujące życie żołnierskie poza walką. Wcielili się w rolę anonimowego żołnierza z aparatem fotograficznym w ręku. Ciekawym, a zarazem determinujących elementem w projekcie, było wykorzystanie epokowego sprzętu fotograficznego, jakim mogli posługiwać się żołnierze Armii Czerwonej. Do projektu zaproszeni zostali rekonstruktorzy z zaprzyjaźnionych grup: Wielkopolskiego Towarzystwa Techniki Militarnej, Festung Breslau, SRH Norland oraz gospodarza wydarzenia SPGRH Warta.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.


Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku