Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Mask Group
Wielkopolskie
Muzeum Niepodległości
1a
web
Muzeum
Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919
Dokumentacja wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
2a
web
Muzeum
Martyrologii
Wielkopolan -
Fort VII
Pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce.
6a
Group 6096
Muzeum
Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956
Pierwsze masowe wystąpienie robotnicze w historii PRL-u.
3a
Group 6095
Muzeum
Uzbrojenia
Muzeum wojskowe, zlokalizowane w parku Cytadela, zajmującym pozostałości Fortu Winiary.
4a
Group 6094
Muzeum
Armii„Poznań”
W oddziale prezentowane są militaria, fotografie i dokumenty.
5a

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Muzeum znajduje się w Odwachu na Starym Rynku w jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej. Wybudowano go z inicjatywy ówczesnego starosty generalnego wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego.

Projekt wykonał najprawdopodobniej architekt królewski Jan Chrystian Kamsetzer – współtwórca warszawskich Łazienek i wnętrz Zamku Królewskiego. Do zajęcia Poznania przez Prusy w ramach II rozbioru Polski w Odwachu stacjonowały wojska koronne. W okresie zaborów poznaniacy byli świadkami odbywających się tu odpraw wart wojska zaborcy, który staromiejski Odwach uczynił głównym odwachem garnizonu Twierdzy Poznań.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Muzeum znajduje się w Odwachu na Starym Rynku w jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej. Wybudowano go z inicjatywy ówczesnego starosty generalnego wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego.

Projekt wykonał najprawdopodobniej architekt królewski Jan Chrystian Kamsetzer – współtwórca warszawskich Łazienek i wnętrz Zamku Królewskiego. Do zajęcia Poznania przez Prusy w ramach II rozbioru Polski w Odwachu stacjonowały wojska koronne. W okresie zaborów poznaniacy byli świadkami odbywających się tu odpraw wart wojska zaborcy, który staromiejski Odwach uczynił głównym odwachem garnizonu Twierdzy Poznań.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Powstania Poznańskiego przedstawia historię pierwszego masowego wystąpienia robotniczego w historii PRL-u, otwarte zostało 4 października 2007 roku i mieści się w przyziemiu Zamku Cesarskiego

To nie przypadek. Właśnie w tym budynku w 1956 roku mieściła się Miejska Rada Narodowa a obok niej znajdował się budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Muzeum Martyrologii Wielkoplan – Fort VII , powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. To był pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce.

Gdyby nie zbrodnie popełniane na Polakach w Forcie VII w czasie II wojny światowej, kluczowym elementem jego ogólnej charakterystyki byłoby stwierdzenie, iż jest to atrakcja turystyczna zasługująca na uwagę jako interesujący przykład niemieckiej architektury militarnej z końca XIX w. Istotnie, Fort VII dysponuje wieloma atutami, które czynią zeń popularne miejsce odwiedzin miłośników budowli fortyfikacyjnych

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia znajduje sie na terenie dawnego Fortu Winiary na poznańskiej Cytadeli. Prusacy zbudowali fort w latach 1828-1842. Inicjatorem planu budowy twierdzy był Carl Wilhelm Georg von Grolman, dowódca stacjonującego w Wielkim Księstwie Poznańskim V Korpusu Armijnego. Fort znajdował się na Wzgórzu Winiarskim, górującym nad miastem, stanowił najważniejszy obiekt, wchodzący w skład twierdzy poligonalnej otaczającej Poznań.

Cytadela powstała według założeń systemu nowopruskiego, zajmowała obszar 100 hektarów. Twierdza miała kształt wielokąta, otoczona była suchą fosą szeroką od 6 do 32 metrów i głęboką na 7 metrów.

Muzeum Armii „Poznań”

Znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie zaś tworzącym Estakadę Zachodnią Fortu Winiary – jednego z dzieł poligonalnej Twierdzy Poznań, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku.

Estakada Zachodnia służyła do komunikacji pomiędzy Fortem Winiary a zbudowanym na końcu Małej Śluzy Fortem św. Wojciecha (Hakego). Aż do grudnia 1918 roku wszystkie obiekty Cytadeli obsadzały jednostki pruskie (niemieckie). Po odzyskaniu niepodległości na terenie Cytadeli stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. W 1939 roku większość z nich weszła w skład dowodzonej przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę Armii „Poznań”.

Polecane

25/04/2024
Aktualności, Wystawa
Muzeum Uzbrojenia
Militarne muzealia, historia i... popkultura czyli Star Wars Day w Muzeum Uzbrojenia. Zapraszamy nie tylko fanów na wystawę czasową: Wojny Gwiazd i militaria... W ramach ekspozycji zaprezentujemy wybrane eksponaty, które stały się inspiracją dla filmowej scenografii min. sprzętu, uzbrojenia i kostiumów postaci znanych z Gwiezdnej Sagi. Pozornie Odległa Galaktyka po głębszej analizie stanie się dużo bliższa. Liczymy, że naszym wyborem i prezentacją zaskoczymy największych fanów Sagi oraz znawców militariów i historii.
25/04/2024
Aktualności
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Przed nami długi weekend i niezależnie od tego czy świeci słońce, czy pada deszcz wizyta w Muzeum to zawsze świetny sposób na spędzenie czasu wolnego! Dla wszystkich, którzy wybiorą długi weekend z historią w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, prezentujemy harmonogram pracy:
17/04/2024
Aktualności, Konkurs
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Zapraszamy do udziału w konkursie z okazji 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Konkurs na projekt oraz realizację Muralu upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu organizowany jest przez Szpital Wojewódzki w Poznaniu oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
11/04/2024
Aktualności, Wystawa
Galeria plakatu z okresu Socjalizmu
„Wczasy trwają cały rok” to hasło z jednego z plakatów, który zaprezentujemy na wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL-u”. Trudny historycznie okres Polski Rzeczpospolitej Ludowej znany z braku wolności obywatelskiej, opresyjnych rządów i problemów w dostępie do dóbr konsumpcyjnych wraca jednak w nostalgicznych wspomnieniach wielu Polaków. Przykładem może być wypoczynek. Po pamiątki z wyjazdów wakacyjnych i urlopów w szarej rzeczywistości PRL-u sięgamy chętnie. 
10/04/2024
Aktualności
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Zapraszamy do udziału w spotkaniach z historią, w ramach których możemy pochylić się nad ważnymi tematami bardziej, niż w codziennych spotkaniach i oprowadzaniach. W kwietniu zapraszamy do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, Muzealnego Centrum Edukacyjnego oraz do Muzeum MArtyrologii Wielkopolan - Fort VII.
Co u nas słychać
Dowiedz się co u Nas! Sprawdź najnowsze wydarzenia.
30.04
2024
Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się: 4 czerwca 2024 roku o godzinie 1...
30.04
2024
Szanowni Państwo, 30 kwietnia (wtorek) wstęp do Muzeum Uzbrojenia będzie płatny natomiast 4 maja (sobota) wstęp do muzeu...
4.05
2024
Militarne muzealia, historia i... popkultura czyli Star Wars Day w Muzeum Uzbrojenia. Zapraszamy nie tylko fanów na wyst...
2024
majówka
Przed nami długi weekend i niezależnie od tego czy świeci słońce, czy pada deszcz wizyta w Muzeum to zawsze świetny spos...
19.04
2024
Zapraszamy na nostalgiczny powrót do przeszłości w duchu wakacyjnego wypoczynku. Dzięki plakatom i pamiątkom możemy zoba...
17.04
2024
Zapraszamy do udziału w konkursie z okazji 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Konkurs na projekt oraz re...

Nasz newsletter

Kalendarium historyczne

23
maj
23 maja 1788
Urodził się Dezydery Chłapowski
Generał, działacz gospodarczy i rolniczy. Był członkiem gwardii honorowej Napoleona.
12
maj
12 maja 1970
Zmarł generał Władysław Anders
Dowódca Armii Polskiej na Zachodzie w czasie II wojny światowej, dowódca 2 Korpusu Polskiego, który zdobył Monte Cassino.
03
maj
3 maja 1815
Powstaje Wielkie Księstwo Poznańskie
Autonomiczne Księstwo powstałe po kongresie wiedeńskim w 1815 roku. W jego skład wchodziły Wielkopolska oraz Kujawy. Siedziba władz – Poznań.
16
maj
16 maja 1929
Otwarcie Powszechnej Wystawy Krajowej
Wystawę otworzył ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki w asyście 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Targi przedstawiały pierwsze lata II RP.
25
maj
25 maja 1921
Pierwsze Targi w Poznaniu
Pierwszym dyrektorem był Mieczysław Krzyżankiewicz. Od 1925 roku targi zyskały charakter międzynarodowy.
09
maj
9 maja 1848
Upadek Wiosny Ludów
Kapitulacja wojsk powstańczych w Bardzie.
07
maj
7 maja 1919
Inauguracja Uniwersytetu Poznańskiego
Początkowo nazywany Wszechnicą Piastowską. Pierwszym wydziałem uczelni był Wydział Filozoficzny.
05
maj
5 maja 1907
Urodził się Janusz Pajewski
Profesor, historyk UAM, podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Zmarł w grudniu 2003 roku.
03
maj
3 maja 1791
Uchwalenie Konstytucji
Pierwsza w Europie, druga na świecie tuż po konstytucji amerykańskiej.
02
maj
2 maja 2004
Dzień Flagi
Tego dnia polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Przyczynili się do zakończenia działań wojennych podczas II wojny światowej. Jako święto narodowe ustanowione w Polsce na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.
03
maj
3 maja 1952
Powstaje Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa
Rozgłośnia nadawała audycje informacyjne, polityczne, kulturalne i ekonomiczne z Monachium. Była najczęściej słuchanym i najbardziej zagłuszanym radiem. Największa broń informacyjna w walce z komunistyczną władzą w Polsce.
14
maj
14 maja 1955
Podpisanie w Warszawie Układu o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej (Układ Warszawski)
08
maj
8 maja 1945
Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec, koniec II wojny światowej w Europie
Podpisanie oficjalnej kapitulacji III Rzeszy w Berlinie przez marszałka polowego Wilhelma Keitela, generała pułkownika Hansa-Jürgena Stumpffa i generała admirała Hansa Georga von Friedeburga.
Logo UE